Αλμερία – Αλαβές 0-3: Σαμού, εσύ σούπερ σταρ! (video)

Ο 19χρονος Σαμού Ομοροντιόν έκανε… πράγματα και θαύματα στην Ανδαλουσία και οδήγησε την Ντεπορτίβο Αλαβές στη σημαντική νίκη με 3-0 επί της ουραγού Αλμερία.

Ο νεαρός στράικερ, δανεικός από την Ατλέτικο Μαδρίτης στην Αλαβές, σημείωσε δύο γκολ και κέρδισε ένα πέναλτι, ενώ το κοινό της Αλμερία τον χειροκρότησε μετά το δεύτερο τέρμα του, αναγνωρίζοντας την ποιότητα του.

Η Αλμερία έχασε σωρεία ευκαιριών στο ματς, ο τερματοφύλακας της Αλαβές, Αντόνιο Σιβέρα έκανε σπουδαίες επεμβάσεις και παραμένει στον “πάτο” της κατάταξης στη La Liga.

Στο 10ο λεπτό ο Σαμού Ομοροντιόν άνοιξε το σκορ σε κόντρα επίθεση, ενώ στο 52ο λεπτό ο Ριόχα έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ομοροντιόν στο 88ο λεπτό, ενώ η Αλμερία είχε δύο δοκάρια στο ματς.