Μπόντο Γκλιμτ – Άγιαξ 1-1 (1-2 παρ.): Αγχωτική πρόκριση στη Νορβηγία (highlights)

Στη Νορβηγία ο Άγιαξ πήρε την πρόκριση στους «16» του Europa Conference League στην παράταση από την Μπόντο Γκλιμτ. Ο «Αιάντας» επικράτησε με 2-1 και το ταξίδι των Ολλανδών συνεχίζεται στα ευρωπαϊκά γήπεδα.

Το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Μπεργκχάους στο 34‘, ενώ στη συνέχεια ο Σιδηρόπουλος πήρε μια σειρά από κρίσιμες αποφάσεις. Αρσχικά στο 48ο λεπτό απέβαλλε τον Σούταλο με απευθείας κόκκινη κάρτα και ακολούθησε το χέρι του Σόσα, μέσω

του VAR φανέρωσε επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης και το παιχνίδι συνεχίστηκε.

Στο 65ο λεπτό ο Γκρένμπακ της Μπόντο Γκλιμτ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας και τους γηπεδούχους με 10 παίκτες. Οι Νοβρηγοί στο 83′ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον Μπεργκ, στέλνοντας ταυτόχρονα την αναμέτρηση στην παράταση. Στο 114ο λεπτό ο Τέιλορ «καθάρισε» την «υπόθεση» της πρόκρισης διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.