Μπόρνμουθ-Μπέρνλι 2-1: Επιτέλους…νίκη

Ήταν η πρώτη νίκη για τους «Τσέρις» στο φετινό πρωτάθλημα με την οποία πήρε σημαντική ανάσα βγαίνοντας από την ζώνη του υποβιβασμού.
Αντίθετα η Μπέρνλι έπεσε στην 19η θέση του πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν στο 11’ με δυνατό σουτ του Τέιλορ έξω από την περιοχή.

Η Μπόρνμουθ πήρε τα ηνία του ματς και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 22’ με ατομική προσπάθεια και σουτ του Σεμένιο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι, πίεσαν, είχαν την κατοχή και κατάφεραν να γυρίσουν

το ματς στο 76’ με υπέροχη λόμπα του Μπίλινγκ, ο οποίος λίγο κάτω από την σέντρα είδε εκτός εστίας τον Τράφορντ και τον πλάσαρε ιδανικά.

Στο 89’ η Μπέρνλι πέτυχε γκολ με τον Ροντρίγκεζ, το οποίο το VAR χρειάστηκε πέντε λεπτά ενδελεχούς εξέτασης για ν’ αποφανθεί ότι ήταν οριακά οφσάιντ, την στιγμή μάλιστα που σε κάποια στιγμή είχε βγάλει πράσινη γραμμή, υπονοώντας ότι το γκολ ήταν κανονικό.

Στο 90+8 ο Μπέργκε από το ένα μέτρο έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ράντου χάνοντας μοναδική ευκαιρία για το 2-2.