Φενέρμπαχτσε-Ολυμπιακός 79-77: Ο Παπαγιάννης έκανε τη ζημιά

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά η μπάλα δεν έκανε το χατίρι στον Γκος και αφού αναπήδησε τρεις φορές δεν κατέληξε στο πλεκτό…

Χειρότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να πραγματοποιήσει ο Ολυμπιακός και στις δύο πλευρές του γηπέδου, δίνοντας την ευκαιρία στη Φενέρ να δημιουργήσει διαφορά 15 πόντων από νωρίς στο ματς. Ο Πιερ που ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής μέχρι εκείνο το σημείο, πήγε στα πιτς για το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο

το σύνολο του Μπαρτζώκα βελτιώθηκε αμυντικά και ανέβασε εκπληκτικά την απόδοσή του στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου κυριάρχησε και επέστρεψε για τα καλά στο ματς (58-57). Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα

«Έμεινε» στα αποδυτήρια

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έκαναν μια απίστευτη επίδειξη κυριαρχίας. Η Φενέρμπαχτσε, τροφοδοτούμενη από το παθιασμένο κοινό της, ξέφυγε με ένα εντυπωσιακό προβάδισμα 15 πόντων (29-14), αφήνοντας τους «ερυθρόλευκους» σε θέση κυνηγού. Οι επιθετικές και αμυντικές προσπάθειες των παικτών του Δημήτρη Ιτούδη ήταν υποδειγματικές. Σε πλήρη αντίθεση, ο Ολυμπιακός, καθώς φάνηκε να δυσκολεύεται να βρει τον ρυθμό του. Η επίθεσή του ήταν στάσιμη, με την ομάδα να καταφέρνει να βάλει το πρώτο της καλάθι μετά από παρατεταμένη ανομβρία τεσσάρων λεπτών στο παιχνίδι. Και όλα αυτά για τη Φενέρ χωρίς να έχουν αγωνιστεί ούτε λεπτό οι Ντόρσεϊ και Γουίλμπεκιν. Κανένας από τους δύο δεν χρειάστηκε, αφού ο Πιερ ήταν ασταμάτητος με 14 πόντους χωρίς να χάσει σουτ. Από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μόνο ο Κάαναν είχε συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι (8π.).

Βελτίωση αμυντικά, αλλά…

Στο δεύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός βελτίωσε την εικόνα του αμυντικά, όχι όμως σε επίπεδο που θα του έδινε την ευκαιρία να επιστρέψει. Τα λάθη στην επίθεση, η έλλειψη οργάνωσης και η αστοχία από μακρινή απόσταση κρατούσαν τους «ερυθρόλευκους» μακριά στο σκορ. Από την άλλη μεριά οι γηπεδούχοι δεν είχαν την ίδια αποτελεσματικότητα επιθετικά, ενώ μετά τα μισά του δεκαλέπτου άρχισαν να νιώθουν περισσότερο την άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα. Ο Μπραζντέικις με τέσσερις σερί πόντους «ανάγκασε» για πρώτη φορά τον Ιτούδη να πάρει τάιμ άουτ, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μιλουτίνοφ επιθετικά. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφιο αριθμό και σταμάτησε στο +13 για τη Φενέρ στο πρώτο ημίχρονο (46-33). Οι Τούρκοι είχαν το εκπληκτικό 88% στο δίποντο με 15/17 προσπάθειες, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που το μεγαλύτερό του ποσοστό ήταν το 66% στις βολές!

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία

Με ένα γρήγορο 4-0 ο Ολυμπιακός κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους εννιά (46-37). Ο Φαλ στα μετόπισθεν «σκέπασε» το καλάθι και επιθετικά οι Κάαναν, Πίτερς και Παπανικολάου κατάφεραν να «παγώσουν» το γήπεδο φτάνοντας τη διαφορά στο καλάθι (48-46). Από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν στη ρακέτα, επέλεξαν τα μακρινά σουτ με τον Παπαγιάννη να βάζει τέλος στο «ερυθρόλευκο» σερί (9-0) με το πρώτο του τρίποντο στο ματς (51-46). Ο Καλάθης και ο Ντόρσεϊ ήταν οι δύο παίκτες που έδωσαν λύσεις επιθετικά και δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να προσπεράσει για πρώτη φορά στο σκορ. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν επιστρέψει για τα καλά και έκαναν τον τουρκικό πάγκο να νιώθει άβολα πλέον. Ο Πίτερς με τον Κάαναν συνέχισαν να «εκτελούν» τόσο από κοντά, όσο και από μακριά και σε συνδυασμό με τη δημιουργία του Παπανικολάου ο Ολυμπιακός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο -1 (58-57).

Τον «λύγισαν» Παπαγιάννης και ριμπάουντ

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και χωρίς διάθεση να παρατήσουν ούτε μία μπάλα. Οι γηπεδούχοι είχαν διπλές και τριπλές ευκαιρίες, χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ. Με αυτόν τον τρόπο μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα στο σκορ (62-61). Ένα… δώρο των διαιτητών στον Γουίλμπεκιν, έστειλε τον τελευταίο στη γραμμή των βολών τρεις φορές (65-61). Ο Γουίλιαμ Γκος με καλάθι και φάουλ πήρε το πέμπτο φάουλ του Μόμπλεϊ, ο οποίος είχε κάνει μεγάλη ζημιά με τα επιθετικά του ριμπάουντ. Ο Παπανικολάου με ένα λέι απ μπροστά στον Παπαγιάννη και μία ασίστ στον Μιλουτίνοφ βοήθησε τους «ερυθρόλευκους» να φέρουν το ματς στα ίσια. Ο Έλληνας σέντερ της Φενέρ πήρε το αίμα του πίσω με τρίποντο (74-71), αλλά ο Γκος απάντησε στο τρανζίσιον. Ο Παπαγιάννης ήταν ο παίκτης που πήρε στις πλάτες του τη Φενέρ με πέντε σερί πόντους (79-74). Ο Πίτερς με τρίποντο μείωσε εκ νέου στο καλάθι, έχοντας μπει το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό. Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν δύο κρίσιμες άμυνες, αλλά έχασαν τα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα η Φενέρ να διατηρήσει την κατοχή και το προβάδισμα. Το τσάλεντζ του Μπαρτζώκα μετά από προτροπή του Παπανικολάου στα 17 δευτερόλεπτα έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να πάρει το παιχνίδι ή να το στείλει στην παράταση, όμως το λέι άπ του Γκος σαδιστικά δεν βρήκε στόχο…