Λέτσε – Ίντερ 0-4: Δεν χάνεται το «scudetto» με σούπερ Μαρτίνες

Η Ίντερ πέτυχε την 7η διαδοχική της νίκη στο Καμπιονάτο περνώντας και από το Via Del Mare του Λέτσε. Μόλις μια ήττα μετράει η πρωτοπόρος της Serie A, πίσω τον Σεπτέμβριο από τη Σασουόλο στο Μεάτσα (1-2). Η πρωτοπόρος που για 3ο σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις, κράτησε ανέπαφη την εστία της, έχει και ματς λιγότερο από τη δεύτερη Γιουβέντους, υποδέχεται σε τρεις μέρες στο Μιλάνο την Αταλάντα (28/2). Η ομάδα του Ιντσάκι έχει την καλύτερη επίθεση (63 γκολ), την καλύτερη άμυνα (12γκολ) και βρίσκεται στη κορυφή με 66 βαθμούς,

ακολουθεί η Γιουβέντους με 57 που νίκησε την Φροζινόνε (3-2).

Η Ίντερ πήρε προβάδισμα νωρίς με τον φορμαρισμένο Λαουτάρο Μαρτίνες (0-1, 15ο λεπτό) να φτάνει τα 21 γκολ σε 23 συμμετοχές στο πρωτάθλημα, όσα πέτυχε πέρσι και πρόπερσι σε ολόκληρη τη σεζόν σε 35 και 38 αγώνες! Ο Αργεντινός αρχηγός των «νερατζούρι» έφτασε τα 100 στη Serie A για να διαμορφώσει το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (0-1).

Στις αρχές της επανάληψης η Ίντερ το καθάρισε μέσα σε 2 λεπτά. Πρώτα ο Φρατέζι ανέβασε το δείκτη του σκορ (0-2, 54ο λεπτό) για να έρθει ξανά ο Λαουτάρο Μαρτίνες να γράψει το 0-3 στο 56ο λεπτό και να φτάσει τα 22 γκολ στην πιο παραγωγική του σεζόν με την ομάδα και συνολικά τα 101 γκολ στη Serie A. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ολλανδός Ντε Φράι με το πρώτο φετινό του γκολ (0-4, 67ο λεπτό).

Παραμένει χαμηλά η Λέτσε (24 πόντοι) απέχει μόλις τέσσερις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη και την 18η Βερόνα.

Λέτσε (Ρομπέρτο Ντ’Αβέρσα): Φαλκόνε, Γκεντρί, Τούμπα (57′ Γκονθάλες), Μπασκιρότο, Γκάλο, Ράφια (58′ Καμπά), Ραμαντάνι (79′ Μπερίσα), Μπλαν, Σανσόνε (57′ Μπάντα), Άλκμβιστ (77′ Ουντάν), Πίκολι

Ίντερ (Σιμόνε Ιντσάγκι): Αουντέρο, Ντόυμφρις Μπίσεκ, Ντε Φράι, Αουγκούστο, Ντι Μάρκο (76′ Μπουκάναν), Φρατέζι (76′ Ακινσανμίρο), Ασλάνι (55′ Μπαρέλα), Μικιταριάν (64′ Κλάασεν), Μαρτίνες (65′ Αρναούτοβιτς), Σάντσες