Λουξεμβούργο – Σλοβακία 0-1: “Διπλό” πρόκρισης! (vid)

Η Σλοβακία κατάφερε να πάρει τη σημαντική εκτός έδρας νίκη 0-1 επί του Λουξεμβούργου και ουσιαστικά “αγκάλιασαν” την πρόκριση στην τελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2024. Το Λουξεμβούργο ήταν ανώτερο στο πρώτο μέρος και είχε αρκετές τελικές προσπάθειες, ωστόσο, μόνο μία στον στόχο. Η υπεροχή των γηπεδούχων δεν ήταν ουσιώδης κι έτσι στο δεύτερο ημίχρονο όλα άλλαξαν προς όφελος της Σλοβακίας. Με περισσότερες δυνάμεις οι φιλοξενούμενοι υπερίσχυσαν στις περισσότερες γραμμές και έφτασαν στο γκολ νίκης με τον Νταβίντ Ντουρίς στο 77‘.

Η ομάδα του Φραντσέσκο Καλτσόνα διαχειρίστηκε ιδανικά τα τελευταία λεπτά και η Σλοβακία πανηγύρισε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, καθώς έφτασαν τους 16 βαθμούς και νιώθει πιο άνετα στη δεύτερη θέση του 10ου ομίλου. Το Λουξεμβούργο έμεινε τρίτο με 11 πόντους, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της φάσης των ομίλων.

Λουξεμβούργο – Σλοβακία 0-1, “Διπλό”,louxemvourgo – slovakia 0-1, “diplo”