Μάντσεστερ Σίτι-Λιντς 2-1: Επαγγελματική νίκη και +4 στην κορυφή (hls)

Η Σίτι μετά από το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης ανέβασε ρυθμό χωρίς να αφήσει περιθώρια στο Λιντς, που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο της τον Αλαρντάις. Με 2 ασίστ του Μαχρέζ και ισάριθμα πλασέ του Γκουντογκάν στο 19′ και το 27′ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο 2-0 χωρίς να απειληθούν από τους αντιπάλους τους. Μάλιστα Άλβαρες και Χάλαντ έχασαν αρκετές ευκαιρίες να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ.

Στο δεύτερο μέρος οι “Πολίτες” κατέβασαν ταχύτητα αν και είχαν δοκάρι με τον Χάλαντ στο 62′ και ευκαιρία με τον Μαχρέζ

10 λεπτά αργότερα. Στο 83′ ο Φόντεν κέρδισε πέναλτι, αλλά αντί του Χάλαντ πήγε ο Γκουντογκάν στην άσπρη βούλα ψάχνοντας το πρώτο χατ τρικ της επαγγελματικής του καριέρας. Το δοκάρι τον σταμάτησε και στην επόμενη φάση με τον Ροντρίγκο η Λιντς μείωσε σε 2-1 κάνοντας αγχωτική την τελική επικράτηση των γηπεδούχων.

Η Λιντς έμεινε χαμηλά στη ζώνη του υποβιβασμού ισόβαθμη με Λέστερ και Νότιγχαμ Φόρεστ στους 30 βαθμούς.