Νάγκετς – Γουόριορς 120-114: Πήραν την… εορταστική ματσάρα οι γηπεδούχοι (vid)

Μετά από ένα πολύ εντυπωσιακό παιχνίδι οι Ντένβερ Νάγκετς επικράτησαν των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς με τελικό σκορ 120-114.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 22-10, ενώ από την άλλη οι «πολεμιστές» γνώρισαν την 15 ήττα τους σε 30 ματς.

Το ματς

Το παιχνίδι είχε εικόνα ντέρμπι από την αρχή. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει υπέρ της διαφορά και όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά.

Δύο λεπτά πριν το τέλος οι Νάγκετς πήραν διαφορά έξι πόντων χάρη σε τρίποντο του Τζαμάλ Μάρει. Αυτό φάνηκε πως ήταν το κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης αφού η παρέα του

Στεφ Κάρι δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να επιστρέψει ποτέ.

Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Μάρει με 28 πόντους και Γιόκιτς με 26 πόντους, 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Από την άλλη, ο Γουίγκινς σημείωσε 22 ενώ ο Στεφ Κάρι για ακόμα μια φορά την ημέρα των Χριστουγέννων ήταν σκιά του εαυτού του με μόλις 18 πόντους.