ΠΑΟΚ-Μπενφίκα 76-74: Εφτάψυχος ΠΑΟΚ, με το 1 πόδι στην επόμενη φάση!

Τεράστια νίκη για τον ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 76-74 επί της Μπενφίκα, έπειτα από ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι. Ανεβαίνει στο 3-1 ο Δικέφαλος που έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και μπορεί να μην έκανε το καλύτερο παιχνίδι του φέτος, αλλά στο τέλος πανηγύρισε ένα τεράστιο απότέλεσμα. Πέφτει στο 1-3 η Μπενφίκα, που ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά δεν άντεξε στο φινάλε.

Ο Μπελιάουσκας ήταν ο καλύτερος παίκτης του ΠΑΟΚ με 20 πόντους, με τους

Χάρισον και Τσαϊρέλη να ακουλουθούν. Βέβαια το μεγάλο σουτ το πέτυχε ο Κένταλ Σμιθ, που έκανε το 73-71 40 δεύτερα πριν το τέλος. Πολύ καλός ο Μπρουσάρ για την Μπενφίκα, ακολούθησε ο Ντάγκλας με 12.

Το ματς

Το ματς ξεκίνησε με τη Μπενφίκα να προηγείται με ένα γρήγορο 6-0 στο πρώτο δίλεπτο. Ο ΠΑΟΚ ήταν τραγικός στην αρχή, μετρώντας 6 λάθη στα πρώτα 5 λεπτά και βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά (1-11). Στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς θα ισορροπήσουν τη κατάσταση και θα φτάσουν στο -2 (12-14), αλλά σε εκείνο το σημείο η Μπενφίκα θα πιέσει και θα πάρει προβάδισμα 7 πόντων (12-19). Τελικά, η πρώτη περίοδος θα τελειώσει στο +8 για τους Αετούς (14-22), με τον ΠΑΟΚ να πρέπει να βελτιώσει σε πολλά σημεία το παιχνίδι του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος του Βορρά ξεκίνησε και πάλι με συνεχόμενα λάθη, αλλά με μικρό σερί 6-0 μείωσε στους 3 (21-24). Η Μπενφίκα αύξησε άμεσα τη διαφορά της στους (21-29), ώσπου ανέλαβε δράση ο Λαουρίνας Μπελιάουσκας. Ο Λιθουανός γκαρντ με συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στους 3 (31-34) κι ο Χάρισον έφερε τη διαφορά στον πόντο. Ο Μπρουσάρ με τρίποντο θα δώσει ανάσα στους Πορτογάλους, αλλά ο Μπελιάουσκας θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο κι ο Χάρισον θα πετύχει το σουτ για το προσπέρασμα του ΠΑΟΚ στο τέλος του ημιχρόνου (39-37).

Ο ΠΑΟΚ θα ξεκινήσει καλά το δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας προβάδισμα 5 πόντων (44-39). Η Μπενφίκα, όμως, θα απαντήσει με σερί 10-0 για να προηγηθεί εκείνη με 5 (44-49). Ο Δικέφαλος θα βελτιώσει την άμυνα του και περάσει και πάλι μπροστά στο σκορ (50-49), πριν περτύχει μεγάλο τρίποντο ο Μπρουσάρ. Ο Χάρισον με 2 βολές θα ισοφαρίσει, ο Φρίντρικσον θα πετύχει καλάθι και φάουλ με την τρίτη περίοδο να τελειώνει 55-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα που θα ξεκινήσει καλύτερα είναι η Μπενφίκα. Οι Αετοί θα καλύψουν γρήγορα τη διαφορά και θα προηγηθούν με τρεις (59-62).  Αν μάλιστα ήταν πιο εύστοχοι στις βολές θα είχαν αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας. Ο Μπελιάουσκας θα βάλει το τέταρτό του τρίποντο για το 62-62 και ο Τσαϊρέλης θα βάλει 2 βολές για ακόμα μία αλλαγή στο προσπέρασμα. Ο Ντρέσελ θα πετύχει μεγάλο σουτ για το 64-65 με τον Γκίλμορ να απαντά με φόλοου κάρφωμα. Το παιχνίδι θα πάει στις βολές, με τον Κάρτερ να δίνει το προβάδισμα με 68-69. Ο Χάρισον θα βάλει μεγάλο σουτ, αλλά ο Μπρουσάρ θα απαντήσει. Ο Κένταλ Σμιθ θα βάλει ½ βολές για το 71-71, πριν πετύχει το σουτ του αγώνα για το 73-71 με 40 δεύτερα να απομένουν. Ο Μπουρσάρ θα πάρει την ευθύνη για την επίθεση, αλλά θα του μείνει η μπάλα στα χέρια. Ο Σμιθ θα πετύχει ½ βολές για το 74-71, η Μπενφίκα θα κάνει παράβαση 5 δευτερολέπτων στην επαναφορά και ο ΠΑΟΚ θα πανηγυρίσει μια τεράστια νίκη.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Τσαϊρέλης 15 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπελιάουσκας 18 (2/2  δίποντα, 4/7 τρίποντα), Σμιθ 9, Γκίλμορ 9, Χάρισον 13 (4/7 δίποντα, ½ τρίποντα, 3 ασίστ, 2 λάθη), Άλστον 3, Τσιακμάς, Φρίντρικσον 3 (1/3 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Σχίζας, Μαργαρίτης, Σωτηρίου, Αρσενόπουλος

Μπενφίκα (Άλβες): Μπρουσάρ 17 (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντάγκλας 12 (2/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Γκόμες 11(1/2 δίποντα, ¾ τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Ντρέσελ 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Χ. Σίλβα 8, Κάρτερ 9 (5/10 βολές, 2/8 δίποντα, 3 λάθη), Ρόμντειν 2, Αλμέιδα 2 (0/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1 ασίστ, 2 λάθη), Μπαρμπόσα, Ρελβάο, Φρανσίσκο, Σ. Σίλβα

Τα στατιστικά του ΠΑΟΚ: 17/24 βολές, 19/34 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 35 (26-9) ριμπάουντ, 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 15 λάθη, 1 μπλοκ

Τα στατιστικά της Μπενφίκα: 12/18 βολές, 13/33 δίποντα, 12/34 τρίποντα, 33 (19-16) ριμπάουντ, 18 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη, 3 μπλοκ

Την επόμενη αγωνιστική στο Basketball Champions League, ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Χάποελ Ιερουσαλήμ (13/12, 19.30), ενώ η Μπενφίκα θα υποδεχθεί την Γαλατασαράι (13/12, 19.30).