Σπόρτινγκ Χιχόν-Έλτσε 2-0: Πλησίασε την κορυφή (highlights)

Μάλιστα με την ήττα της πρωτοπόρου Λεγκανές, τέσσερις ομάδες βρίσκονται πλέον σε απόσταση ενός βαθμού μετά από εννιά αγωνιστικές. Μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο και αυτή ήταν η Σπόρτινγκ Χιχόν. Με 12 συνολικά τελικές προσπάθειες το συγκρότημα του Ραμίρες κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, απέναντι σε μία φοβική Έλτσε (καμμία τελική στην εστία) που απλώς περίμενε να έρθει το μοιραίο. Το σκορ άνοιξε στο 31ο λεπτό ο Γκασπάρ Κάμπος με αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή και δέκα λεπτά αργότερα ο Ρουμάνος Πασκάνου έγραωε το 2-0.

Στην επανάληψη, η Σπόρτινγκ Χιχόν διαχειρίστηκε ιδανικά το υπέρ της σκορ, απέναντι στους Βαλενθιάνους που παρέμειναν ακίνδυνοι επιθετικά και βρίσκονται μόλις έναν βαθμό πάνω από τη διακεκαυμένη ζώνη.