Θρίαμβος της Νότιγχαμ, εκτός κυπέλλου η Άρσεναλ! (video)

Η Νότιγχαμ Φόρεστ έκανε την έκπληξη αποκλείοντας την κάτοχο του τροπαίου Άρσεναλ στον 3ο γύρο του κυπέλλου Αγγλίας.

Η ομάδα του Γκάρι Μπραζίλ άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με τον δεξιό της οπισθοφύλακα Λιχάι.

Τρία λεπτά αργότερα οι «κανονιέρηδες» ισοφάρισαν με τον Μερτεσάκερ και ο Λιχάι πέτυχε δεύτερο γκολ για τη Νότιγχαμ ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα οι ομάδες είχαν πολλές τελικές προσπάθειες, η Νότιγχαμ κορυφαίο τον 18χρονο Μπρέρετον που νικήθηκε σε δύο τετ-α-τετ
από τον Οσπίνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν λιγότερες φάσεις. Οι γηπεδούχοι γύρισαν πιο πίσω την άμυνά τους και δεν επέτρεψαν στην Άρσεναλ να τους απειλήσει ιδιαίτερα. Αντιθέτως βρήκαν τρίτο γκολ με πέναλτι του Μπρέρετον, για παράβαση που έγινε πάνω στον ΚαςΆρσεναλ ξαναμπήκε με ανέλπιστο τρόπο στο παιχνίδι, αφού μετά από έξοδό του, ο τερματοφύλακας Σμιθ έχασε τη μπάλα μέσα από ταχέρια του και ο Γουέλμπεκ μείωσε σε 3-2.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ντάουελ και πάλι από τα 11 μέτρα, με τον Τραορέ να κερδίζει το πέναλτι από τον Ντεμπισί.

Οι νικητές τελείωσαν το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, αφού αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα στο 89’ ο Γουόραλ.

Η Άρσεναλ μένει εκτός διοργάνωσης από τον 3ο γύρο για πρώτη φορά μετά το 1995.

Τα υπόλοιποα αποτελέσματα της ημέρας για το Fa Cup:

Νιούπορτ – Λιντς 2-1
Σριούσμπερι – Γουέστ Χαμ 0-0
Τότεναμ – Γουίμπλεντον 3-0

Όσα ματς ήρθαν ισοπαλία θα έχουν επαναληπτικό αγώνα στην έδρα του φιλοξενούμενου.