Τότεναμ-Μπόρνμουθ 3-1: Το εντυπωσιακό σερί σταμάτησε στο Λονδίνο (highlights)

Οι γηπεδούχοι από νωρίς έδειξαν τις διαθέσεις τους χάνοντας ευκαιρία με τον Σον στο 2ο λεπτό και σκοράροντας με τον Σαρ μόλις στο 9′. Μέχρι το 25′ Έμερσον και Σον απείλησαν ξανά, αλλά από εκείνο το σημείο κι έπειτα η Μπόρνμουθ πήρε τα ηνία και με τους Κλάιφερτ και Τάβερνιερ να είναι ασταμάτητοι δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα των Λονδρέζων.

Στο 41′ ο Τάβερνιερ, στο 45′ ο Κλάιφερτ αστόχησαν ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου το γυριστό του Σολάνκε βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ιραόλα

είχε 2 ακόμα ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου μέρους, για να επιβεβαιωθεί ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου.

Στο 71′ ο Σον έφυγε στην κόντρα και με το αριστερό πλάσαρε για το 2-0. 9 λεπτά αργότερα ο Ριτσαρλίσον βρήκε το 5ο του γκολ τον Δεκέμβριο σφραγίζοντας τη νίκη για τον Ποστέκογλου.

Η Μπόρνμουθ μείωσε με τον Σκοτ στο 84′, ενώ στο 87′ ο Χιλ σημάδεψε το δοκάρι από το μισό μέτρο. Η Τότεναμ με αυτή τη νίκη μείωσε την απόσταση από την κορυφή στους 3 βαθμούς.