Κύπελλο Ελλάδας: Πέρασαν ΟΦΗ και Αστέρας Τρίπολης

Τα φαβορί επικράτησαν στο Κύπελλο Ελλάδας. ΟΦΗ και Αστέρας Τρίπολης πήραν το εισιτήριο για την 6η φάση της διοργάνωσης.

Πιο δύσκολο το έργο των «ασπρόμαυρων». Είχαν να αντιμετωπίσουν στα Περιβόλια τα Χανιά, μία ομάδα που έως τώρα είχε μόνο νίκες. Τελικά ο ΟΦΗ επικράτησε με 5-3. Πλήγμα η κόκκινη κάρτα του Μεγιάδο, ο οποίος θα χάσει τον αγώνα με την Κηφισιά.

Στο

πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι. Μπήκαν πιο δυνατά και στο 29′ με τον Αμπαντά άνοιξαν το σκορ. Είχαν φάσεις με τους Νίκολιτς και Μάναλη οι γηπεδούχοι στα επόμενα λεπτά, αλλά στο 42′ έγινε το 0-1 από τον Φελίπε.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε η ισοφάριση. Μάναλης στο 49′ και Μανουσάκης στο 51′ έκαναν το 2-2. Εκεί «μίλησε» ο Μοσκέρα, ο οποίος βρήκε δύο τέρματα στο 61′ και στο 64′. Σχεδόν άμεσα μείωσε ο Σερβιλάκης, αλλά από ασίστ του Μοσκέρα ο Ριέρα έκανε το 3-5 στο 78′ και εκεί τελείωσαν όλα.

Στο άλλο παιχνίδι ο Αστέρας Τρίπολης βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Πόζογλου στο 20′, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ο Κρεσπί ισοφάρισε από σέντρα του Καλτσά. Λίγο έλειψε η ανατροπή να γίνει πριν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αρκάδες πάτησαν γκάζι. Προειδοποίησαν με τον Μάντζη και τελικά ο ίδιος παίκτης έκανε στο 54′ το 1-2 από δεύτερη ασίστ του Καλτσά. Στο τετράλεπτο ο Μιριτέλο είχε διαμορφώσει και το τελικό 1-3 και εκεί τελείωσαν όλα.

Τα αποτελέσματα της 5ης φάσης στο Κύπελλο Ελλάδας

Σάββατο 7/10

ΠΑΣ Γιάννινα-Βόλος 1-2 (88′ Εραμούσπε-33′, 34′ Γκαρσία)

Αχαρναϊκός-Κηφισιά 0-2 (Βαφέας 33′, 48′ Πέιος)

Μικρασιατικός-Πανσερραϊκός 0-2 (43′ Μασκανάκης,85′ Άλεξιτς)

Δευτέρα 9/10

Καμπανιακός-Αστέρας Τρίπολης 1-3 (20′ Πόζογλου – 25′ Κρεσπί, 54′ Μάντζης, 58′ Μιριτέλο)

Χανιά-ΟΦΗ 3-5 (49′ Μάναλης, 51′ Μανουσάκης, 67′ Σερβιλάκης – 29′ Αμπαντά, 42′ Φελίπε, 61′ και 64′ Μοσκέρα, 78′ Ριέρα)