Οι Κλίπερς επικράτησαν του Πόρτλαντ στην επιστροφή του Τσόνσεϊ Μπίλαπς και το μόνο που τους απασχολεί είναι το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Την ίδια ώρα το Τορόντο επικράτησε εκτός έδρας της Ατλάντα.

Τα αποτελέσματα:
Κλίπερς - Πόρτλαντ 93-77
Ατλάντα - Τορόντο 96-113

Η επιστροφή

Οι Κλίπερς νίκησαν με 93-77 το Πόρτλαντ και θέλουν τη νίκη επί του Σακραμέντο στην τελευταία αγωνιστική, ή ήττα του Μέμφις προκειμένου να κατακτήσουν οριστικά την τέταρτη θέση στη Δύση και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Ωστόσο, η επιστροφή του Τσόνσεϊ Μπίλαπς στην ενεργό δράση

ήταν αυτή που έκλεψε την παράσταση. Ο γκαρντ της ομάδας του Λος Άντζελες αγωνίστηκε μόλις για 17 λεπτά και σημείωσε τέσσερις πόντους (όλους από τη γραμμή των βολών), μετά από απουσία οκτώ παιχνιδιών λόγω τραυματισμού.

Το έργο των σκόρερ όμως, είχε πρωταγωνιστή τον Καρόν Μπάτλερ, ο οποίος επίσης επέστρεψε μετά από τραυματισμό και τελείωσε το ματς με 22 πόντους εκ των οποίων τους 18 στην τρίτη περίοδο. Ο Μπλέικ Γκρίφιν είχε 16 πόντους, ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Κρις Πολ μοίρασε 11 ασίστ.

Με... δίδυμο

Το Τορόντο νίκησε με 113-96 την Ατλάντα, η οποία ενόψει πλέι οφ κάνει συντήρηση δυνάμεων. Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡοζάν σημείωσε 30 πόντους, ο Ρούντι Γκέι πρόσθεσε 22 και οι Ράπτορς πήραν τη νίκη. Τους Χοκς οδήγησε ο Κάιλ Κόρβερ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 13 πόντους. "Για κάποιους η ξεκούραση είναι καλό, αλλά και το να μένεις σε ρυθμό είναι επίσης καλό" είπε ο Κόρβερ.