Ίκαρος - Απόλλωνας 67-65

Η πρώτη αγωνιστική είχε αρκετή αγωνία τουλάχιστον για τις ομάδες οι οποίες μετείχαν σε αυτή. Ένα ακόμα παιχνίδι, αυτό που έκλεισε την αυλαία, μεταξύ του Ικάρου και του Απόλλωνα Πατρών κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα και με τον... δραματικό τρόπο των βολών. Ο Ίκαρος ήταν αυτός που πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 67-65 των Πατρινών, σε ένα ματς με αρκετή αγωνία.

Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη διαφορά να αγγίζει το +10 στη δεύτερη περίοδο (26-16),

όμως ο Απόλλωνας ήρθε για να διεκδικήσει τη νίκη και αυτό έκανε. Με σερί 5-0 μείωσε στους πέντε πόντους (26-21), ενώ λίγο αργότερα κατέβασε τη διαφορά στους τρεις. Κάπου εκεί το ματς απέκτησε "άγρια ομορφιά", καθώς οι δύο ομάδες ήταν αποφασισμένες και έδωσαν τη "μάχη" τους για να φύγουν νικήτριες.

Ο Ίκαρος δεν έχασε το προβάδισμα, ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Κυρίτση να αναλαμβάνει δράση, όμως το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε δραματικά. Το παιχνίδι πήγε στη γραμμή των ελευθέρων βολών, με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει σε 63-63 και να... κόβει την ανάσα των γηπεδούχων. Όμως, οι παίκτες του Ικάρου είχαν περισσότερη ψυχραιμία και λίγη παραπάνω ευστοχία, η οποία και τους χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 41-34, 55-45, 67-65.
ΙΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Στρναντ 6 (2), Λαρεντζάκης 2, Κυρίτσης 23, Ουάιατ 17, Στέφοβιτς, Φαγιέ, Γκίμπσον 10 (2), Γιαννακίδης, Αγαδάκος 2, Μήτσιαλος 2, Σίμτσακ 5.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 13, Καπερώνης, Γκραντ 13 (1), Λιανός 6, Ουόλκερ 3 (1), Πέτροβιτς 11, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 12 (2), Ζαφείρης 2, Τέρνερ 5.