ΚΑΟΔ - Παναθηναϊκός 60-63

Οι φανέλες δεν κερδίζουν και ο Παναθηναϊκός είχε μόνο το βάρος της φανέλας να διαφέρει από αυτή του ΚΑΟΔ. Δίχως Ούκιτς - Τσαρτσαρή, με δύο έφηβους στη 12άδα, τον Λάσμε σε κακή βραδιά, ήταν λογικό να φτάσει στο… νήμα για να νικήσει στις λεπτομέρειες την ομάδα της Δράμας (60-63).

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη μπορεί να ίδρωσαν, μπορεί να ένιωσαν… άβολα, αλλά κατάφεραν να πάρουν τους βαθμούς της νίκης και να ξεπεράσουν ένα -έτσι κι

αλλιώς- υψηλό εμπόδιο, που λόγω συνθηκών και απουσιών έγινε ψηλότερο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη να μονοπωλεί τις επιθέσεις και να πετυχαίνει τους πέντε πρώτους πόντους. Παράλληλα φόρτωσε στα πρώτα 28'' τον Μισέλ με δύο φάουλ, ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Γιώργος Καλαφατάκης είδε τον Κάρτερ να χρεώνεται με τρία και τον Μπένα να αποχωρεί τραυματίας. Ο μικρός έπαθε ζημιά στον αριστερό αστράγαλο και πιθανότατα θα χάσει την υπόλοιπη αγωνιστική περίοδο.

Ο Κακαρούδης με τον Πάλμερ σήκωσαν επιθετικά το φορτίο για τους γηπεδούχους, ο Διαμαντίδης με τον "Σόφο" και δευτερευόντως τον Ματσιούλις ήταν αυτοί που είχαν περισσότερη δουλειά στο μπροστά μέρος του γηπέδου για το "τριφύλλι".

Οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες στην πρώτη περίοδο (5-5, 10-10 και 17-19), στη δεύτερη οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 11 πόντους διαφορά (19-30), αλλά οι γηπεδούχοι συμμάζεψαν την κατάσταση πριν φύγουν για τα αποδυτήρια (27-32).

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 27-32, 48-47, 60-63.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Καλαϊτζίδης, Νόουλς 13 (1), Πάλμερ 9, Κακαρούδης 16, Μισέλ 6, Κάρτερ 3, Ντέιλ 6 (2), Ζάρρας, Σαλφτσάκης 2, Ιωάννου 3, Μπένας 2.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Διαμαντίδης 17 (3), Ξανθόπουλος 2, Ματσιούλις 9 (1), Πάνκο 10, Σχορτσιανίτης 12, Λάσμε 2, Μπράμος 5 (1), Σκορδίλης 2, Κίτσεν 4, Γιαννόπουλος.