Παίρνουν σκούπα τα "Σπιρούνια" (vid)

Ένα βήμα (ή καλύτερα… μία νίκη) από την πρόκρισή τους στους Τελικούς του ΝΒΑ απέχουν, πλέον, οι Σαν Αντόνιο Σπερς. Τα "Σπιρούνια" υπέταξαν χθες βράδυ εκτός έδρας τους Μέμφις Γκρίζλις με 104-93 στην παράταση (86-86κ.α.) σε ένα ακόμα συγκλονιστικό παιχνίδι των τελικών της Δύσης και έκαναν το 3-0 στη σειρά.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του αφού, παρά το εντυπωσιακό ξεκίνημα των "Αρκούδων", οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να αντιδράσουν και σταδιακά ισορρόπησαν το ρυθμό. Έτσι, στο δεύτερο ημίχρονο αμφότερες οι

ομάδες αδυνατούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, με μοναδική… εξαίρεση στον κανόνα το +9 (61-52) που "έχτισαν" οι γηπεδούχοι, το οποίο, όμως, "έκανε φτερά" μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα.

Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε (φυσιολογικά) στην παράταση, εκεί όπου η εμπειρία της ομάδας του Γκρεγκ Πόποβιτς αποδείχθηκε καταλυτική δίνοντας στα "Σπιρούνια" τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για το Σαν Αντόνιο ήταν ο Τόνι Πάρκερ (26 πόντοι), ενώ τον ακολούθησαν οι Τιμ Ντάνκαν (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Μανού Τζινόμπιλι. Στην αντίπερα όχθη, ο Μάικ Κόνλεϊ σημείωσε 20 πόντους, με τους Μαρκ Γκασόλ (16 πόντοι, 14 ριμπάουντ) και Ζακ Ράντολφ (14 πόντοι, 15 ριμπάουντ) να σημειώνουν νταμπλ νταμπλ, αλλά να αδυνατούν να χαρίσουν τη νίκη στην ομάδα τους, ελέω και των τραγικών ποσοστών των "Αρκούδων" από τη "γραμμή της φιλανθρωπίας" (10/18).