Πανιώνιος - Απόλλων Πατρών 44-60

Παίζοντας με περισσότερο... νεύρο αλλά και αποτελεσματικότητα από τον "κοιμισμένο" αντίπαλό του ο Απόλλων Πατρών νίκησε δίκαια και εύκολα τον Πανιώνιο 60-44 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 2ου τουρνουά "Πέτρος Οικονομάκης". Η ομάδα της Πάτρας παρότι αγωνίσθηκε δίχως τους Αργυρόπουλο και Πέτροβιτς τους οποίους ξεκούρασε ο Νίκος Βετούλας έφτασε πολύ πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενε κανείς στην τελική επικράτηση.

Σε έναν αγώνα που δεν δρέπει ιδιαίτερες δάφνες για την ποιότητά του αφού αμφότερες ομάδες έσπασαν τα καλάθια (14/52 σουτ ο Πανιώνιος,

23/61 σουτ ο Απόλλων) οι Πατρινοί είχαν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ (10-6, 17-10, 22-13) και δεν ένιωσαν σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα αντίσταση από τον κάκιστο Πανιώνιο που εκτός των άλλων έκανε και 16 λάθη.

Ο Απόλλων έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (31-23), ξέφυγε 33-23 και 47-32 (28ο λεπτό) με μπροστάρηδες τους Αμερικανούς ΜακΚόλουμ, Γκόρντον και Τέρνερ και παρά το στιγμιαίο ξέσπασμα του Κρις Μπούκερ για τον Πανιώνιο (49-42 με 8-0 σερί) απάντησαν με δικό τους 11-2 σερί που τους έδωσε τη νίκη.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 7, Πέιν 4, Αθηναίου 4, Γκιμπς 2, Μίλμπουρν 2, Μπατής 6 (2), Γιάνκοβιτς, Καββαδάς 3, Παππάς 7, Ντραγκίτσεβιτς, Μπούκερ 9.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Καπερώνης, ΜακΚόλουμ 10, Γκραντ 3 (1), Λιανός 6, Δανιήλ, Λυμπέρης 3 (1), Γκόρντον 15 (1), Ζαφείρης 5 (1), Ουόκερ 8 (2), Τέρνερ 10.