Ρέθυμνο - Παναθηναϊκός 68-78

Ένα εκπληκτικό 16-0 σερί μέσα σε ένα πεντάλεπτο στην 3η περίοδο, πεντάλεπτο που θύμισε τον... παλιό Παναθηναϊκό, ήταν αρκετό για να δώσει στους πράσινους τη δεύτερή τους νίκη στη 2η μέρα του τουρνουά "Πέτρος Οικονομάκης" επικρατώντας με 78-68 του διοργανωτή ΑΓΟ Ρεθύμνου.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη άργησε μεν να βρει ρυθμό προβληματίζοντας με την απόδοσή της ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Έχοντας πολλά αμυντικά κενά επέτρεψε στο Ρέθυμνο να επιβάλει τον ρυθμό του. Οι γηπεδούχοι με Μπράουν και Πέτγουεϊ επιθετικά και τον Ουάιτ αμυντικά προηγήθηκαν 20-18 στο δεκάλεπτο και έφτασαν την υπέρ τους

διαφορά ακόμη και στους 6 πόντους (24-18 και 33-27) για να μειώσει ο Παναθηναϊκός με τον Πάνκο στο 38-36 του ημιχρόνου.

Ο ΑΓΟΡ ξέφυγε στο 21ο λεπτό με 41-37 αλλά η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στον Παναθηναϊκό. Με... σκυλίσια άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση από τους Κίτσεν και Πάνκο έτρεξε ένα φοβερό 16-0 σερί ξεφεύγοντας με 53-41 στο 26ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι με τρίποντα προσπάθησαν να μπουν ξανά στο ματς μειώνοντας σε 60-54 στο τέλος της περιόδου όμως δύο συνεχόμενα τρίποντα των Πάνκο - Ματσιούλις έκαναν το 66-54 (32') με τον Παναθηναϊκό να κρατάει τη νίκη μέχρι το φινάλε παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των γηπεδούχων που πλησίασαν μέχρι τους 4 πόντους (70-66 στο 36ο λεπτό) αλλά δεν είχαν συνέχεια.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος, Πάνκο 24, Ματσιούλις 5, Αρμστρονγκ 2, Ούκιτς 6, Τσαρτσαρής 5, Διαμαντίδης 12, Κίτσεν 11, Γιαννόπουλος 5, Σχορτσιανίτης 8.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κουφός): Μπράουν 12 , Ουάιτ 9, Αγγελόπουλος 9, Τσόχλας 11, Ντούβνιακ 6, Κάρτερ, Λάτοβιτς 3, Πέτγουεϊ 15, Γαλιώτος, Σιζόπουλος 3.