Τα αποτελέσματα

Ούτε η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να σταματήσει το αήττητο της Ζαλγκίρις. Οι Λιθουανοί ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, επικράτησαν των Ιταλών στο Κάουνας με 92-87 και πέτυχαν την τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες, κάτι που τους φέρνει στη θέση του απόλυτου αφεντικού στον όμιλο.

Η Αρμάνι είχε την υπεροχή στην πρώτη περίοδο, όμως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε δραματικά. Με το σκορ στο 89-86 στο τελευταίο λεπτό, ο Κουκ ευστόχησε στην πρώτη βολή (89-87), αστόχησε στη δεύτερη, όμως ο Φώτσης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ δίνοντας στην ομάδα του την ευκαιρία

να ισοφαρίσει.

Ο Χέρστον κέρδισε φάουλ, όμως αστόχησε και στις δύο βολές. Οι Ιταλοί έκαναν φάουλ στον Λαβρίνοβιτς εκείνος ευστόχησε σε 1/2 βολές και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να"κλέψουν" το παιχνίδι, όμως ο Λάνγκφορντ, με το σκορ στο 90-87 δεν ήταν εύστοχος στο τρίποντο που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Λαφαγιέτ με 17 πόντους, ενώ από την Αρμάνι ξεχώρισαν οι Λάνγκφορντ και Χέρστον με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα. Ο Αντώνης Φώτσης μέτρησε 11 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ, ενώ ο Μπουρούσης έξι πόντους και δύο ριμπάουντ...

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 47-51, 72-65, 92-87
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ντάρντεν 9, Τζάαμπερ 11 (1), Πόποβιτς 9, Λαβρίνοβιτς Ντ. 9 (1), Γιουσκεβίτσιους 2, Γιανκούνας 9, Ντέλας, Κουζμίνσκας 7, Λαφαγιέτ 17 (3), Καουκένας 7 (1), Φούτ 2, Λαβρίνοβις Κ. 10 (1).
ΑΡΜΑΝΙ: Στίπτσεβιτς, Χέρστον 21 (2), Φώτσης 11 (3), Κουκ 6 (1), Κιότι, Μπουρούσης 6, Μέλι 5 (1), Λάνγκφορντ 24 (3), Τζεντίλε 11 (3), Χέντριξ 3.