23:00 25/1/2024 - Πηγή: NewsIt

Ο Παναθηναϊκός έδειξε… μέταλλο στο Βελιγράδι και “πάλεψε” κόντρα στα προβλήματα, αλλά “λύγισε” τελικά πολύ πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το 90-75 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, στην 23η αγωνιστική της Euroleague.

Έχοντας εκτός τους Σλούκα και Βιλντόσα, ο Παναθηναϊκός έχασε και τον Ναν με τραυματισμό

κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και είδε τον Γκραντ να μένει στον πάγκο με 4 φάουλ από νωρίς. Παρόλα αυτά, ο Αταμάν βρήκε… λαγούς από το καπέλο του, τους Καλαϊτζάκη και Αντετοκούνμπο για να διατηρήσει την ομάδα του στη “μάχη” για τη νίκη, μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Μπάλντγουιν κράτησε όμως “όρθιους” του Ισραηλινούς, οι οποίοι πήραν και διαφορά στα τελευταία δευτερόλεπτα για να φθάσουν σε μία σημαντική νίκη στη Euroleague.

Στο 14-9 “έπεσε” ο Παναθηναϊκός στην κατάταξη της Euroleague, με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ να τον πλησιάζει στο 13-10, έχοντας πλέον και την ισοβαθμία με δύο νίκες επί των “πρασίνων” στη σεζόν.

Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος στο ξεκίνημα, έχοντας 2/9 σουτ στα πρώτα λεπτά, αλλά με καλές άμυνες και δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ πήγαινε πόντο πόντο το ματς με τη Μακάμπι Χάιφα στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Μήτογλου να ξεκινάει μάλιστα με 2/2 τρίποντα, οι “πράσινοι” είχαν το προβάδισμα με 21-18 στο 10′.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ναν πήρε τη… σκυτάλη στο σκοράρισμα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος συνέχισε να “σαρώνει” και στα επιθετικά ριμπάουντ, φθάνοντας στα 10, για να προηγηθεί και με +6 (35-29) στο ματς. Κάπου εκεί όμως, ένα μπλακ άουτ των “πράσινων” στην επίθεση, επέτρεψε στη Μακάμπι να “μαζέψει” γρήγορα τη διαφορά και βρίσκονται ψυχολογία “έτρεξε” ένα φοβερό σερί 14-1 για να κλείσει το ημίχρονο με το υπέρ της 43-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να μη βρίσκει λύσεις στην άμυνα και η Μακάμπι “εκτόξευσε” τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, αλλά ο Αταμάν έριξε στο ματς τους Καλαϊτζάκη και Αντετοκούνμπο, για να δικαιωθεί αμέσως από αμφότερους. Με τρεις τάπες και ένα κλέψιμο, ο διεθνής σέντερ έκανε τη διαφορά στην άμυνα, την ώρα που ο Έλληνας γκαρντ έγινε παράγοντας του αγώνα στην επίθεση. Οι δυο τους έδωσαν την ώθηση για ένα 10-0 σερί του “τριφυλλιού”, που μείωσε τη διαφορά στο 62-59 του 30′.

Ο Παναθηναϊκός ξαναμπήκε έτσι στο ματς, αλλά ξέμεινε από παίκτες, αφού ο Ναν είχε ενοχλήσει κι έμεινε στον πάγκο, ενώ ο Γκραντ έφθασε τα 4 φάουλ. Ο Καλαϊτζάκης ανέλαβε να καλύψει το κενό τους και το έκανε υπέροχα, φθάνοντας τους 17 πόντους, στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση. Οι “πράσινοι” έμειναν έτσι μέχρι τέλους στο ματς, αλλά ο Μπάλντγουιν πήρε στις πλάτες του τη Μακάμπι και διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι τέλους. Στα τελευταία δευτερόλεπτα μάλιστα, οι Ισραηλινοί “πίεσαν” για να αυξήσουν τη διαφορά και έφθασαν στο τελικό 90-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 43-36, 62-59, 90-75

Τα στατιστικά των παικτών

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Γουέμπ 4 (5 ριμπάουντ) , Μπράουν 14 (1/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπάλντουιν 22 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη) , Μένκο , Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 3 , Ριβέρο 4 , Νίμπο 14 (12 ριμπάουντ) , Μπλατ 6 (2) , Κόλσον 14 (2/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 17 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ) , Παπαπέτρου 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκραντ 13 (25 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Ναν 13 (3/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Λεσόρ 4 (6 ριμπάουντ) , Αντετοκούνμπο 8, Γκριγκόνις 5 (1/6 τρίποντα) , Ερνανγκόμεθ , Μήτογλου 13 (2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 λάθη)

To άρθρο Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 90-75: Ηττήθηκε «λαβωμένος» στο Βελιγράδι για τη Euroleague δημοσιεύτηκε στο NewsIT .