Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Άρσεναλ 0-1: «Διπλό» ελπίδας τίτλου

Μία ακόμη ευκαιρία για να κάνει δικό της τον τίτλο της Premier League θα έχει η Άρσεναλ, η οποία επικράτησε της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-0 στο «Όλντ Τράφορντ» (πρώτο «διπλό» από το 2020), μία στροφή πριν το τέλος του πρωταθλήματος (τελευταία αναμέτρηση με Έβερτον). Οι «κανονιέρηδες» ήταν κυνικοί και πήραν το τρίποντο με το γκολ του Τροσάρ (20’). Πλέον ελπίζουν σε «στραβοπάτημα» της Μάντσεστερ Σίτι, είτε απέναντι στην Τότεναμ (14/05)

μεσοβδόμαδα είτε με Γουέστ Χαμ την επόμενη Κυριακή (19/05), μιας και βρίσκονται στο +2 με παιχνίδι περισσότερο. Από την άλλη πλευρά οι «κόκκινοι διάβολοι» γνώρισαν τη 14η ήττα της σεζόν και η Ευρώπη απομακρύνεται…

Μία φάση, ένα γκολ

Αγχωμένη Άρσεναλ και ψυχωμένη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Αυτή ήταν η εικόνα στην αρχή του αγώνα, με τους γηπεδούχους να πιέζουν και να δημιουργούν απειλητικές προϋποθέσεις στα καρέ του Ράγια. Όμως στο πρώτο τους λάθος, οι «κόκκινοι διάβολοι» το πλήρωσαν με γκολ! Ο Ονάνα απομάκρυνε, η μπάλα έφτασε στον Γουάιτ που πέρασε στον Χάβερτς, αυτός μπήκε περιοχή, γύρισε την μπάλα στον Βέλγο που πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0 των «κανονιέρηδων» στο 20’. Από εκεί και πέρα το ματς έχασε… κάθε ρυθμό που είχε, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το αποτέλεσμα που ήθελαν στην προσπάθεια να κατακτήσουν τον φετινό τίτλο.

Κράτησε αυτό που ήθελε η Άρσεναλ

Κακή ήταν και η εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν ρυθμό. Χρειάστηκε να περάσει ένα τέταρτο στην αναμέτρηση για να δούμε το πρώτο σουτ από τον Γκαρνάτσο στο 61’. Η προσπάθειά του ήταν καλή, αλλά το τελείωμά του όχι, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά το σουτ του Έντεγκααρντ κατέληξε στην αγκαλιά του Ονάνα, ενώ ίδια κατάληξη είχε και εκείνο του Κασεμίρο στο 69’. Ένα 10λεπτο αργότερα ο Μαρτινέλι πάτησε περιοχή, με τον πορτιέρο των γηπεδούχων να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του. Και στο 83’ ο Ονάνα συνέχισε να δίνει… ρεσιτάλ στις αποκρούσεις του, με διπλή αυτή τη φορά, πρώτα στην κεφαλιά του Καμπουαλά μετά το κόρνερ και εν συνεχεία σε σουτ του Ράις έξω από την περιοχή. Εν τέλει το 1-0 υπέρ της Άρσεναλ έμεινε μέχρι το τέλος…