«Παπαφλέσσεια»: Πρώτη η Τζένγκο στον ακοντισμό

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2022 είχε κάποια τεχνικά θέματα στη διάρκεια του αγώνα, που δεν της επέτρεψαν να βρει νωρίτερα, από την έκτη βολή, την επίδοση που θα ήθελε.

Οι αθλήτριες των 800μ. είχαν την τιμητική τους στα εφετινα «Παπαφλέσσεια», καθώς κατάφεραν να ξεχωρίσουν με τους χρόνους τους.

Η Άννα Βίελγκοζ ήταν πρώτη με 2.01.21 και ακριβώς πίσω τερμάτισε η Γεωργία Δεσπολλάρη σε 2.01.79, επίδοση που την έφερε στην τέταρτη θέση όλων των εποχών στο αγώνισμα και αποτελεί ατομικό της ρεκόρ. Η Ιουλιάνα Ρούσσου ήταν εξίσου αποτελεσματική, αφού τερμάτισε σε 2.06.67,

βελτιώνοντας το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ Κ18, το οποίο ήταν 2.06.68.

Καλές επιδόσεις σημειώθηκαν και στα 800μ των ανδρών, με νικητής της κούρσας τον Πάτρικ Σιεράντζκι με 1.47.36.

Στο μήκος ο Χένρι Φλάτνες πήρε την πρώτη θέση με 7,77μ, ενώ ακολούθησε ο Νίκος Σταματονικολός με 7,71μ. βελτιώνοντας το εφετινό του ρεκόρ. Ο αθλητής του Παναγιώτη Μπαλταδούρου πέτυχε το μεγάλο άλμα στην τελευταία προσπάθεια.

Το πρόγραμμα της ημέρας άνοιξε με τα εμπόδια των γυναικών με την Ελισάβετ Πεσιρίδου να ανοίγει τη σεζόν ιδανικά. Η αθλήτρια της Ιωάννας Σιώμου, μετά το πέρασμα στο διασυλλογικό, έτρεξε σήμερα σε 13.18 και έδειξε πως σύντομα θα είναι σε θέση να διεκδικήσει επιδόσεις κάτω από τα 13.10. Η αθλήτρια κατέλαβε τη δεύτερη θέση πίσω από την Κλαούντια Βόντουνικ με 13.17.

Το ύψος των γυναικών ήταν από τα αγωνίσματα με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον, αφού παρούσες ήταν τόσο η Παναγιώτα Δόση όσο και η Τατιάνα Γκούσιν. Η πρώτη αναδείχθηκε νικήτρια με 1,88 μ. και καλές προσπάθειες στη συνέχεια στα 1,92 μέτρα. Η Γκούσιν αφού ξεπέρασε τα 1,85 μ. με την τρίτη προσπάθεια, άφησε το 1,88 μ. για να δει τον πήχη στα 1,90 μ., όπου έκανε τρεις άκυρες προσπάθειες.

Ο Γιάννης Κυριαζής έστειλε το ακόντιο στα 76,00μ. σε έναν αγώνα, που δεν του πήγε όπως θα ήθελε, ωστόσο κατέλαβε την πρώτη θέση.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη ήταν η καλύτερη Ελληνίδα στους δρόμους ταχύτητας, αφού ήταν τρίτη στα 200μ. με 23.47 και άφησε πίσω της την Άρτεμις Αναστασίου με 23.82. Στα 100μ. η Σπανουδάκη πέτυχε 11.57.

Η κούρσα των 100 μ. στους άνδρες στέρησε δύο μέλη από την ομάδα 4Χ100μ. των ανδρών. Ο Γιάννης Γρανιτσιώτης τραυματίστηκε στα μισά της διαδρομής και σταμάτησε, ενώ ο Λάμπρος Βολίκας τραυματίστηκε από πτώση στον τερματισμό.

Νικητής στα 100 μ. ήταν ο Αλ Μπακούσι με 10.25 και γρηγορότερος Έλληνας ο Νίκος Παναγιωτόπουλος με 10.57, επίδοση που “έγραψε” και ο Βολίκας.

Ο Βασίλης Μυριανθοπουλος ξεπέρασε το ατομικό του ρεκόρ στα 200 μ., όπου τερμάτισε σε 21.04 και συνέχισε τις καλές εμφανίσεις στη σεζόν. Ο αθλητής κατέλαβε την τρίτη θέση, ενώ γρηγορότερος όλων ήταν ο Μο Άγιοϊ (Ολλανδία) με 20.66.

Ο Δημήτρης Λεβαντίνος ξεπέρασε τον εαυτό του και με 51.04 κατέλαβε τη δεύτερη θέση στα 400μ. με εμπόδια. Ο αθλητής έκανε πολύ καλή κούρσα και έδειξε πως είναι θέμα χρόνου οι επιδόσεις κάτω από το 51.00.