Ανατροπή και προβάδισμα πρόκρισης για Σίτι

Η Πόρτο προηγήθηκε στο 28' με γκολ του Βαρέλα, όμως το αυτογκόλ του Περέιρα στο 55' έβαλε ξανά στο παιχνίδι την Σίτι, που κατάφερε με τέρμα του Αγκουέρο στο 85' να πάρει τη νίκη (1-2) και να γίνει το φαβορί για την πρόκριση.Με γκολ του Μεχμέτ Τοπάλ στο 36' η Βαλένθια νίκησε με 0-1 την Στόουκ μέσα στο "Μπριτάνια" και πήρε και εκείνη προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.Διπλό έκανε και η Τβέντε
(0-1) στην έδρα της Στεάουα Βουκουρεστίου με γκολ του Ολα Τζον στο 53ο λεπτό, ενώ εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η έτερη ολλανδική ομάδα, η Αϊντχόφεν που επικράτησε 1-2 της Τραμπζονσπόρ στην Τουρκία με σκόρερ τους Μάταβζ και Τοϊβόνεν, ενώ για τους Τούρκους είχε βάλει γκολ ο Αντιν. Η Σταντάρ Λιέγης παίζοντας και με παίκτη περισσότερο για 75 λεπτά, πήρε ισοπαλία (1-1) στην έδρα της Βίσλα, ενώ το Αννόβερο επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Κλαμπ Μπριζ.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της πρώτης αγωνιστικής της φάσης των 32:Λοκομοτίβ Μόσχας - Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1 (61' πέν. Γκλουσάκοφ, 71' Καϊσέδο - 35' Μουνιαϊν)Αγιαξ - Μάντσεστερ Γ. 0-2 (59' Γιανγκ, 85' Ερνάντεζ)Σάλτσμπουργκ - Μέταλιστ Χάρκιβ 0-4 (1' Τάισον, 37', 41' Κριστάλντο, 90'+1' Ντέβιτς)ΑΖ Αλκμααρ - Αντερλεχτ 1-0 (35' Μάχερ)Λάτσιο - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3 (19' Κλόζε - 25' Αντριάν, 37', 63' Φαλκάο)Βικτόρια Πλτσεν - Σάλκε 1-1 (22' Νταρίντα - 75' Χούντελααρ)Λέγκια Βαρσοβίας - Σπόρτινγκ Λ. 2-2 (37' Βαβρζίνιακ, 79' Γκολ - 60' Καρίσο, 88' Σάντος)Στεάουα - Τβέντε 0-1 (53' Όλα Τζον)Βίσλα Κρακοβίας - Σταντάρ Λιέγης 1-1 (88' Γκενκόφ / 29' πέν. Σιριάκ)Ουντινέζε - ΠΑΟΚ 0-0Τράμπζονσπορ - Αϊντχόφεν 1-2 (33' Ολτσάν Αντίν / 6' Μάταβς, 11' Τόιβονεν)Ανόβερο - Μπριζ 2-1 (73' Σόμπιχ, 80' πέν. Σλάουντραφ / 51' Λεστιέν)Πόρτο - Μάντσεστερ Σίτι 1-2 (27' Βαρέλα / 55' αυτ. Άλβαρο Περέιρα, 84' Αγκουέρο)Στόουκ - Βαλένθια 0-1 (36' Μεχμέτ Τοπάλ)