Εύκολα η Μίλαν, 3-0 την Κάλιαρι

Με τη νίκη της Μίλαν 3-0 επί της Κάλιαρι στο Σαν Σίρο, έπεσε η αυλαία της 20ής αγωνιστικής στη Serie A.

Οπως μαρτυρά το τελικό σκορ, οι ροσονέρι δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη και να μειώσουν ξανά την απόσταση από τη Γιουβέντους και την κορυφή στον έναν βαθμό.

Το ματς κρίθηκε σε διάστημα επτά λεπτών στο πρώτο ημίχρονο. Στο 32' ο Ιμπραϊμοβιτς έκανε το 1-0, πετυχαίνοντας το 15ο του γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ στο

39' ο Νοτσερίνο "καθάρισε" το ματς, κάνοντας το 2-0. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Αμπροζίνι στο 75ο λεπτό.

Πλέον, η Μίλαν ετοιμάζεται για το κρίσιμο ματς της Τετάρτης (1/2) στο Ολίμπικο απέναντι στη Λάτσιο για την 21η αγωνιστική, η αυλαία της οποίας θα ανοίξει την Τρίτη (31/1) με την εκτός έδρας αναμέτρηση της Γιουβέντους με την Πάρμα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 20ής αγωνιστικής:
Σάββατο (28/1)
Κατάνια - Πάρμα 1-1 (33' Μπεργκέσιο - 43' Μοντεστό)
Γιουβέντους - Ουντινέζε 2-1 (42', 62' Μάτρι - 56' Φλόρο Φλόρες)

Κυριακή (29/1)
Φιορεντίνα - Σιένα 2-1 (4' Γιόβετιτς, 62' Πεσόλι (αυτ.) - Καλάιο)
Τσεζένα - Αταλάντα 0-1 (76' αυτ. Ρόσι)
Τζένοα - Νάπολι 3-2 (31', 70' Παλάσιο, 36' Τζιλαρντίνο - 81' Καβάνι, 82' Λαβέτσι)
Λέτσε - Ιντερ 1-0 (40' Τζιακομάτσι)
Ρόμα - Μπολόνια 1-1 (62' Πιάνιτς - 57' Ντι Βάιο)
Κιέβο Βερόνα - Λάτσιο 0-3 (21' Ερνάνες, 88', 89' Κλόζε)
Παλέρμο - Νοβάρα 2-0 (41', 72' Μπουντάν)
Μίλαν - Κάλιαρι 3-0 (32' Ιμπραϊμοβιτς, 39' Νοτσερίνο, 75' Αμπροζίνι)