Εσωσε τον βαθμό στις καθυστερήσεις και ελπίζει η Κέρκυρα

21:04 1/4/2012 - Πηγή: Sport.gr
Ο Τίμος Καβακάς μπορεί να μην συνδύασε το ντεμπούτο του στον πάγκο της Κέρκυρας με νίκη, ωστόσο οι φαίακες έσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας στο 94' με την ΑΕΚ και έμειναν ζωντανοί, στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1 από το 14', πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ωστόσο δεν μπόρεσε να φύγει από το νησί των φαιάκων με την νίκη.Καταιγιστικό ήταν το πρώτο 20λεπτο
της αναμέτρησης στην Κέρκυρα. Στο 11', ο διαιτητής Δελφάκης υπέδειξε πέναλτι υπέρ της Κέρκυρας, για χέρι του Κοντοέ μέσα στην περιοχή, ωστόσο δύο λεπτά μετά άλλαξε την απόφαση του, δίνοντας κόρνερ!Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το κόρνερ και να ανοίξουν το σκορ. Στο 14', μετά από σέντρα του Γραμμόζη από δεξιά, ο Οσμάν πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΚ, νίκησε τον Κωνσταντόπουλο και έκανε το 1-0 για την ομάδα του Καβακά.Η απάντηση των φιλοξενούμενων στο γκολ του Οσμάν ήταν άμεση. Δύο λεπτά μετά, ο Λεονάρντο έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Κλωναρίδης, με εντυπωσιακή κεφαλιά, ισοφάρισε πολύ γρήγορα σε 1-1 για την Ενωση.Στην συνέχεια, οι νησιώτες προσπάθησαν να φτάσουν σε δεύτερο γκολ, αύξησαν την πίεση τους, αλλά ο Κωνσταντόπουλος κράτησε, όποτε χρειάστηκε, το 1-1. Η ομάδα του Κωστένογλου έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 37', πετυχαίνοντας την ανατροπή, πριν το τέλος του πρώτου μέρους.Μετά από ατομική προσπάθεια και χαμηλή σέντρα του Κλωναρίδη από αριστερά, ο Γκαλίνοβιτς απομάκρυνε προσωρινά, αλλά στην επαναφορά ο Λυμπερόπουλος, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, έγραψε το 2-1 για την ΑΕΚ, το οποίο ήταν και το σκορ για τα πρώτα 45'.Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Στο 52', ο Καφές βρήκε με πολύ ωραία κάθετη πάσα τον Κλωναρίδη, το σουτ του οποίου πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς.Δέκα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο 2-2, αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γραμμόζη, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κωνσταντόπουλου.Στην συνέχεια, ο Καβακάς τα... έπαιξε όλα για όλα, ενισχύοντας την επιθετική γραμμή της ομάδας του. Οι φαίακες αύξησαν την πίεση τους στα τελευταία λεπτά του αγώνα, χωρίς όμως να μπορούν να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Κωνσταντόπουλου.Τελικά, οι νησιώτες κατάφεραν, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, να φτάσουν στην ισοφάριση σε 2-2 και να σώσουν τον πολύτιμο βαθμό, στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία. Μετά από πάσα του Μαζνόφ, ο Τσίγκας, με σουτ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον Κωνσταντόπουλο και έγραψε το τελικό 2-2.