Γκέλαραν Γιούβε και Ουντινέζε

Eντός έδρας απώλεια για τη Γιουβέντους στη 18η αγωνιστική της Serie A, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Κάλιαρι. Την ίδια ώρα έχασε βαθμούς, όμως και η Ουντινέζε, η οποία ηττήθηκε με 2-3 από την Τζένοα. Με αυτά τα αποτελέσματα, η Μίλαν μπορεί να περάσει μόνη πρώτη, αν νικήσει στο ντέρμπι με την Ιντερ (21:45GR).

Η Γιουβέντους ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο το ματς, καθώς πήρε προβάδισμα μόλις στο 7ο λεπτό με γκολ

που σημείωσε ο Βούτσινιτς. Στη συνέχεια, όμως, δεν κατάφερε να καθαρίσει το ματς και το γκολ του Κόσου στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου την έβαλε σε μπελάδες.

Η Κάλιαρι αμύνθηκε σωστά στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και κράτησε το 1-1 μέχρι το φινάλε.

Κάτι αντίστοιχο συνέβη και στο ματς της Ουντινέζε με την Τζένοα, με τον Φερονέτι να δίνει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 14`. Η ομάδα της Γένοβας, όμως, αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και με γκολ των Γκράνκβιστ στο 49` και Γιάνκοβιτς στο 51` γύρισαν το ματς, ενώ στο 71` ο Παλάσιο έκανε το 3-1.

Η Ουντινέζε αντέδρασε και μείωσε στο 75` με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ντι Νατάλε, ωστόσο, η άμυνα της Τζένοα άντεξε και πήρε τη νίκη.

Ανετη νίκη πήρε η Πάρμα με 3-1 επί της Σιένα, ενώ ο νόμος της έδρας επικράτησε και στο 1-0 της Κιέβο επί της Παλέρμο, αλλά και στο 3-1 της Τσεζένα επί της Νοβάρα.

Η μόνη ομάδα που νίκησε εκτός έδρας στα ματς που ξεκίνησαν στις 16:00GR ήταν η Λέτσε, η οποία με γκολ - πέναλτι του Ντε Μικέλε στο 66` νίκησε τη Φιορεντίνα.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής

Σάββατο 14/1
Κατάνια - Ρόμα (διακοπή)

Κυριακή 15/1
Λάτσιο - Αταλάντα 2-0 (20' Ερνάνες, 90' Κλόζε)
16:00GR Τσεζένα - Νοβάρα (20`, 39` Μούτου - 45` (αυτ.) Ρινάουντο, 89` Μοριμότο)
16:00GR Κιέβο Βερόνα - Παλέρμο 1-0 (50` Σαμάρκο)
16:00GR Φιορεντίνα - Λέτσε 0-1 (66` Ντι Μικέλε)
16:00GR Τζένοα - Ουντινέζε 3-2 (49` Γκράνκβιστ, 51` Γιάνκοβιτς, 71` Παλάσιο - 14` Φερονέτι, 75` Ντι Νατάλε
16:00GR Γιουβέντους - Κάλιαρι 1-1 (7` Βούτσινιτς - 48` Κόσου)
16:00GR Πάρμα - Σιένα 3-1 (24` Μπιαμπιάνι, 66` Βαλιάνι, 90` Τζιοβίνκο - 79` Γκρόσι)
21:45GR Μίλαν - Ιντερ