Ούτε στην κακή της μέρα χάνει, 0-0 με Βοσνία

Ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) αναδείχθηκε η Εθνική μας ομάδα σε φιλική αναμέτρηση με τη Βοσνία στο Σαράγεβο, που διεξήχθη μπροστά σε 15.000 φιλάθλους. Στην πρόβα τζενεράλε ενόψει του σημαντικού αγώνα με το Ισραήλ στο Ραμάτ Γκαν στις 2 Σεπτεμβρίου για προκριματικά του Euro, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος, που πάντως είχε απουσίες (το ίδιο πάντως ισχύει και για την Βοσνία), δεν έπιασε καλή απόδοση, παρουσιάστηκε ακίνδυνη επιθετικά, ωστόσο είχε σε καλή μέρα την αμυντική της τετράδα και κυρίως τον Μιχάλη Σηφάκη,
που ήταν πρωταγωνιστής, διατηρώντας το αήττητο σερί του πορτογάλου ομοσπονδιακού τεχνικού από την στιγμή, που έχει αναλάβει την γαλανόλευκη. Δοκάρι η Εθνική μας στις καθυστερήσεις με τον Τοροσίδη, που λίγο έλειψε να κλέψει τη νίκη. Καλή στα μετόπισθεν, αλλά ακίνδυνηΑσύνδετη από τη μέση και μπροστά, αλλά με αρκετά καλή αμυντική λειτουργία, ως συνήθως, παρουσιάστηκε η Εθνική μας ομάδα κόντρα στην Βοσνία στο α' ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν την κυκλοφορία από τα πρώτα λεπτά, χωρίς πάντως να φτάνουν εύκολα στην περιοχή του Σηφάκη. Τα κατάφεραν για πρώτη φορά στο 12' με φάουλ του Σαλίχοβιτς, αλλά ο έλληνας τερματοφύλακας κράτησε το μηδέν με εξαιρετική επέμβαση, ενώ το ίδιο έκανε και ένα λεπτό αργότερα σε προσπάθεια του Τζέκο.Με Πλιάτσικα, Κατσουράνη και Καραγκούνη στη μεσαία γραμμή να μην καταφέρνουν να βγάλουν την ομάδα μπροστά, τους Φετφατζίδη και Νίνη στις πτέρυγες να κυμαίνονται σε ρηχά νερά, η γαλανόλευκη ήταν ακίνδυνη, με εξαίρεση μία καλή ευκαιρία με τον Σαμαρά στο 28', που ήταν και η μοναδική στο α' 45λεπτο. Αντίθετα, η τετράδα της άμυνας, αλλά κυρίως ο Σηφάκης, έκαναν καλή δουλειά και δεν επέτρεπαν στους βόσνιους να απειλήσουν.Βελτιώθηκε, αλλά...Στην επανάληψη και με την είσοδο του Φωτάκη και Λυμπερόπουλου (στη θέση των Πλιάτσικα και Φετφατζίδη), βελτιώθηκε κάπως η κυκλοφορία της ομάδας του Φερνάντο Σάντος, ωστόσο οι βόσνιοι εξακολουθούσαν να έχουν τον έλεγχο. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία πάντως πιστώθηκε στην Ελλάδα με τον Σαμαρά να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 62'. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τον Σηφάκη όμως να πραγματοποιεί ακόμα μία σπουδαία επέμβαση, αυτή τη φορά σε κεφαλιά του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Ζλάταν Μουσλίμοβιτς στο 63'.Δοκάρι ο Τοροσίδης στις καθυστερήσειςΣτα τελευταία λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, προφανώς λόγω της κούρασης των ποδοσφαιριστών, που βρίσκονται σε περίοδο προετοιμασίας με αποτέλεσμα οι δύο τερματοφύλακες να έχουν ακόμα λιγότερη δουλειά μπροστά από τις δύο εστίες. Παρότι οι βόσνιοι προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να ανεβάσουν την απόδοσή τους και παρά το δοκάρι του Τοροσίδη στις καθυστερήσεις, δεν άλλαξε το παραμικρό και η Ελλάδα φεύγει από το Σαράγεβο χωρίς να δεχθεί γκολ, αλλά χωρίς να ικανοποιήσει.