Πάτησε κορυφή η Ουντινέζε, που νίκησε με 3-0 τη Νοβάρα

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε την γκέλα της Γιουβέντους η Ουντινέζε, που κέρδισε τη Ναβάρα με 3-0 και πάτησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο Campionato. Ισόπαλο το Κάλιαρι-Νάπολι, νίκη για την Ιντερ επί της Κιέβο, ήττα για την Παλέρμο του Αλέξανδρου Τζόρβα από τη Ρόμα.

Εξαιρετικό είναι το ξεκίνημα της Ουντινέζε στο φετινό ιταλικό πρωτάθλημα με το Ντι Νατάλα να οδηγεί την ομάδα του σε ακόμα μία νίκη, την τρίτη εντός έδρας σε ισάριθμα ματς.

Οι πρωτοπόροι του Campionato, που έφτασαν τους 15 βαθμούς, παραμένουν αήττητοι μετά από εφτά ματς.

Ο Ντι Νατάλε άνοιξε το σκορ στο 33' και έξι λεπτά νωρίτερα ο Ντομίσι παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία της Νοβάρα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε εκ νέου ο Ντι Νατάλε με το δεύτερο προσωπικό του γκο στο 49'.

Δύσκολη νίκη για την Ιντερ, που έκαμψε την αντίσταση της Κιέβο Βερόνα χάρη σε ένα γκολ του Μότα στο πρώτο ημίχρονο. Οι νερατζούρι επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα από την Κατάνια, έφτασαν τους 7 βαθμούς και βρίσκονται στην 16η θέση της βαθμολογίας!

Την ήττα με 0-1 γνώρισε στο Ολίμπικο της Ρώμης η Παλέρμο του Αλέξανδρου Τζόρβα. Το γκολ της νίκης για τους τζιαλορόσι, που έφτασε τους 11 βαθμούς σημείωσε μόλις στο 8' ο Λαμέλα.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής
Φιορεντίνα-Κατάνια 2-2
Γιουβέντους-Τζένοα 2-2 (6΄, 58΄ Μάτρι -31΄ Ρόσι, 85΄ Καράτσιολο)
Λέτσε-Μίλαν 3-4 (4΄ Τζιακομάτσι, 30΄πεν. Οντο, 37΄ Γκροσμίλερ - 49΄, 55΄, 63΄ Μπόατενγκ, 83΄ Γέπες)
Ρόμα-Παλέρμο 1-0 (7΄ Λαμέλα)
Κάλιαρι-Νάπολι 0-0
Ιντερ-Κιέβο 1-0 (34΄ Μότα)
Πάρμα-Αταλάντα 1-2 (80΄ Βαλντές - 55΄, 58΄ Μοράλες)
Σιένα-Τσεζένα 2-0 (9΄ Γκονζάλες, 53΄ Καλάιο)
Ουντινέζε-Νοβάρα 3-0 (33΄, 49΄ Ντι Νατάλε, 39΄ Ντομίτσι)
Μπολόνια-Λάτσιο 21:45GR