Τον φρέναραν Κατσικοκέρης, δοκάρι και Πίρσον

Φρένο στον Αρη έβαλε ο Εργοτέλης, που έβαλε τέλος στο σερί των τριών διαδοχικών νικών των κιτρίνων. Η ομάδα του Μανουέλ Μασάδο δεν έδειξε το καλό πρόσωπο των τελευταίων αγωνιστικών και δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το γκολ του Ακόστα από το 14'. Οι κρητικοί ισοφάρισαν με τον πρώτο τους σκόρερ, Κατσικοκέρη, και χάρη στον Πίρσον άντεξαν στην πίεση, που άσκησαν οι γηπεδούχοι στο τελευταίο 10λεπτο. Ο Αρης, που στάθηκε άτυχος στο 84' σε δοκάρι του Φατί, έχασε πολύτιμο
έδαφος στην προσπάθειά του να προλάβει τα πλέι οφ, ενώ η ομάδα του Καραγεωργίου, που τελείωσε με παίκτη λιγότερο (αποβλήθηκε ο Ολίσε στις καθυστερήσεις), απέφυγε την 8η ήττα του μακριά από το Παγκρήτιο.Δύο εξαιρετικές κάθετες και δύο εύστοχα πλασέ, που κατέληξαν στα δίχτυα, ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να δείξουν στο α' μέρος Αρης και Εργοτέλης , που δεν δημιούργησαν πολλές φάσεις στις δύο εστίες. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά, επέβαλλαν το παιχνίδι τους και ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους ουσιαστικά ευκαιρία. Δημιουργός ήταν ο Καπετάνος και ο Ακόστα νίκησε τον Πίρσον, γράφοντας το 1-0. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη για τους κίτρινους, που δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν τον Καστίγιο και περιορίζονταν σε μία ανούσια πρωτοβουλία.Οι παίκτες του Καραγεωργίου βελτιώθηκαν μετά το 20λεπτο, σταδιακά ισορρόπησαν και μιμήθηκαν τους γηπεδούχους, σκοράροντας στην πρώτη τους μεγάλη φάση. Ο Φραγκουλάκης έβγαλε τετ α τετ τον Κατσικοκέρη, που με το 6ο του φετινό γκολ παραβίασε την εστία του Βελλίδη, ισοφαρίζοντας στο 31'. Οι προσπάθειες του Αρη να ξαναπάρει προβάδισμα περιορίστηκαν σε κάποιες εκτελέσεις φάουλ γύρω από την περιοχή, που πέρασαν ανεκμετάλλευτες, ενώ ο Εργοτέλης, που έχασε με τραυματισμό τον Λεάλ, πρόσεχε κυρίως τα μετόπισθεν.Ο εξαφανισμένος στο α' μέρος Καστίγιο απείλησε στο 52', αλλά ο Εργοτέλης έδειχνε να πατάει καλύτερα με τους παίκτες του να παίζουν με περισσότερη σιγουριά και αυτοπεποίθηση. Εχοντας παράλληλα βρει τρόπο να αντιμετωπίσει τις προωθήσεις των ψηλών του Αρη στα πολλά κερδισμένα φάουλ, δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν, γεμίζοντάς τους με άγχος και νευρικότητα. Ο Καστίγιο πάντως ήταν πιο δραστήριος από το α' ημίχρονο και στο 65' απώλεσε διπλή ευκαιρία για να σκοράρει.Ο Μασάδο προσπαθούσε να τονώσει επιθετικά την ομάδα του από τον πάγκο, ανακατεύοντας την τράπουλα, αλλά καμία από τις αλλαγές του (Τριανταφυλλάκος, Κατίδης) δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρης ενέτεινε την πίεσή του, κλείνοντας τον Εργοτέλη, αλλά ήταν άτυχος, αφού ο Φατί στο 84' σημάδεψε το δοκάρι, ενω και ο Πίρσον δήλωσε παρών στα στα σουτ των Νέτο και Παπαζαχαρία. Ο γερμανός τερματοφύλακας ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του, αφού μέχρι το τελευταία σφύριγμα είχε πολλή δουλειά, αλλά ανταπεξήλθε, πραγματοποιώντας σωτήρια επέμβαση στις καθυστερήσεις σε κεφαλιά του Λαζαρίδη. Με δέκα τελείωσε ο Εργοτέλης, αφού ο Ολίσε αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα.