Τρίποντο και κορυφή για Ιταλία, το απόλυτο η Ρουμανία

Δεύτερη νίκη σε τρία παιχνίδια προκριματικών ενόψει Μουντιάλ 2016 για την Ιταλία, που κέρδισε 3-1 στην Αρμενία και διατηρείται στην κορυφαία, σπουδαίο διπλό για τη Ρουμανία στην Τουρκία, τρίποντο και για την Ισλανδία στην ΑλβανίαΣτην κορυφή του 2ου ομίλου παρέμεινε η Ιταλία, που πήρε τους τρεις βαθμούς στην Αρμενία. Πρωταγωνιστές των ιταλών οι τζιαλορόσι Οσβάλντο και Ντε Ρόσι, που ανέλαβαν δράση όταν η ομάδα του... κόλλησε.Ο Πίρλο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέτυχε
το 1-0 στο 11', αλλά ο Μικιταριάν ισοφάρισε στο 27' για τους γηπεδούχους. Η σκουάντρα ατζούρα ανέκτησε το προβάδισμα με τον Ντε Ρόσι στο 64’ και καθάρισε με τον Οσβάλντο στο 81'.Για τον 9ο όμιλο "τεράστιο" διπλό πήρε η Ρουμανία μέσα στην Τουρκία, νίκη που την διατήρησε στην κορυφή του ομίλου, καθώς σημείωσε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα ματς χωρίς να έχει δεχθεί ακόμα γκολ.Το γκολ, που χάρισε το τρίποντο για την Ρουμανία πέτυχε στις καθυστερήσεις του α' ημιχρόνου ο Γκροζάφ και οι τούρκοι δεν κατάφεραν να βρουν απάντηση.Για τον 5ο όμιλο, η Ισλανδία κέρδισε στην Αλβανία με 2-1, πανηγυρίζοντας την δεύτερη νίκη της στα τρία μέχρι τώρα παιχνίδια. Μπιάρνασον και Σίγκουρτσον τα τέρματα των νικητών, ενώ ο Κάνι είχε ισοφαρίσει προσωρινά για τους γηπεδούχους.