ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Οπως μόνο αυτός ξέρει...

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης το έκανε όπως μόνο αυτός ξέρει... Πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο 8'' πριν από το τέλος, έκανε το 65-66 και ο Παναθηναϊκός άλωσε το Παλάου Μπλαουγκράνα... Οι πράσινοι έκαναν κατάθεσης ψυχής, έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο και κάπως έτσι έκαναν το 1-1... Η σειρά θα συνεχιστεί στο ΟΑΚΑ κι εκεί ο Παναθηναϊκός έχει την ευκαιρία να προκριθεί
στο φάιναλ φορ, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε το ματς με τον Ξανθόπουλο στην πεντάδα αντί του Ούκιτς. Ο Ελληνας γκαρντ ανέλαβε το μαρκάρισμα του Ναβάρο και συνάμα οι πράσινοι επέλεξαν να αφήσουν και πάλι τον Σάδα. Η Μπάρτσα προηγήθηκε με 5-2 στο 1' χάρη σε πέντε σερί πόντους του Ναβάρο, αλλά ο Παναθηναϊκός με αιχμή του δόρατος τον Σχορτσανίτη, απάντησε με σεί 0-10 και έκανε το 5-10 στο 4΄. Ομως 2/2 τρίποντα από Σάδα και Ινγκλις έβαλαν και πάλι μπροστά τους Καταλανούς (11-10 στο 5').

Σε όλο το υπόλοιπο πρώτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι, κάτι που εκμεταλλεύκαν στο έπακρο οι πράσινοι. Εστω κι αν δεν ήταν εύστοχοι, έκαναν νέο σερί, αυτή τη φορά 0-6 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 11-16.

Δεύτερο δεκάλεπτο...

Ο Γκιστ με τρίποντο έγραψε το 11-19, η Μπαρτσελόνα έμεινε δίχως πόντο για άλλα δύο λεπτά, αλλά ο 19χρονος Αμπρίνες με τρίποντο σκόραρε για τους γηπεδούχους... Οι Καταλανοί, λοιπόν, βρήκαν επιθετικές λύσεις, ο Χουέρτας ανέβασε στροφές, την ίδια στιγμή που ο Παναθηναϊκός ήταν εγκλωβισμένος. Πέραν του Μπράμου που έκανε σπουδαία πράγματα σε άμυνα και επίθεση, οι υπόλοιποι δεν είχαν πεδίο δράσης και η Μπάρτσα πέρασε και πάλι σε θέση οδηγού στο 18' (26-25).

Εν τέλει το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 32-27, με τον Ναβάρο να βάζει την τελευταία πινελιά με 4 συνεχόμενους πόντους.

Τρίτο δεκάλεπτο...

Η Μπάρτσα άρχισε στο δεύτερο ημίχρονο όπως ακριβώς τελείωσε και με 5-0 σερί έκανε το 35-27 στο 22'. Ο Παναθηναϊκός έκανε τρία λάθη σε ισάριθμες επιθέσεις, γεγονός που ανάγκασε τον Πεδουλάκη να πάρει αμέσως τάιμ άουτ.

Οι Καταλανοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στο +13 (40-27), αλλά ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε και αμέσως μείωσε στους 6 (40-34, 43-37). Ολοκλήρωσε δε την επιστροφή του στο παιχνίδι με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Μπράμο και Ούκιτς και ισοφάρισε σε 45-45 στο 28'. Ο Αμπρίνες έδωσε πάλι λύσεις στην Μπάρτσα (50-45), για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 50-48.

Τέταρτο δεκάλεπτο

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε μάχη σώμα με σώμα. Η Μπαρτσελόνα έκανε γρήγορο 4-0 και προηγήθηκε με 54-48, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν παραδόθηκε και μάλιστα στο 34' πήρε το προβάδισμα με 58-60, χάρη στο πρώτο εύστοχο σουτ του Διαμαντίδη (τρίποντο) στο ματς.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός αντιμέτωπισε μεγάλη επιθετική δυσκολία, γεγονός που επέστρεψε στην Μπαρτσελόνα με σερί 6-0 (αιχμή ο Ναβάρο) να περάσει μπροστά με 64-60. Ο Μπράμος με τρίποντο μείωσε σε 64-63, αλλά ο ίδιος αστόχησε σε δίποντο 25'' πριν από το τέλος. Στα 19'' ο Ναβάρο κέρδισε το φάουλ, αλλά είχε 1/2 κι έτσι το σκορ έγινε 65-63.

Ο Παναθηναϊκός είχε τη μεγάλη ευκαιρία και ο Δημήτρης Διαμαντίδης δεν λάθεψε. Εκμεταλλεύτηκε την αλλαγή στο σκριν, έπαιξε 1 εναντίον 1 τον Τζαβάι και με μεγάλο τρίποντο έγραψε το 65-66 8'' πριν από τη λήξη.

Η Μπάρτσα είχε την τελευταία ευκαιρία, αλλά ο Ναβάρο και ο Γιασικεβίτσιους αστόχησαν. Ο Ναβάρο σε σουτ από τα 5 μέτρα, ο Γιασικεβίτσιους σε τρίποντο στην εκπνοή και κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 11-16, 32-27, 50-48, 65-66

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 6 (2), Χουέρτας 5 (1), Αμπρίνες 10 (2), Ναβάρο 20 (3/8 τρίπ.), Γιασικεβίτσιους 2, Ουάλας 2, Ινγκλς 3 (1), Λόρμπεκ 7, Τζαβάι 4, Τόμιτς 6 (7 ριμπ.).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 13 (3/3 τρίπ.), Ματσιούλις 5 (1 τρίπ., 6 ριμπ.), Ούκιτς 8 (2), Λάσμε 9 (7 ριμπ., 3 τάπες), Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης 10 (2 τρίπ., 3 κλεψ.), Γκιστ 14 (2 τρίπ., 7 ριμπ.), Μπανκς, Ξανθόπουλος 2, Σχορτσανίτης 4 (2/2 δίπ.).