Άμπου Ντάμπι: Με Κιρστέα η Σάκκαρη στην πρεμιέρα

14:49 5/2/2024 - Πηγή: Tennis24

Την Σοριάνα Κιρστέα θα αντιμετωπίσει η Μαρία Σάκκαρη στην πρεμιέρα της στο Mubadala Abu Dhabi Open, μιας και η 33χρονη Ρουμάνα επικράτησε της Καρολίν Γκαρσία με 6-7(4), 6-4, 6-4, στο πλαίσιο του πρώτου γύρου της WTA 500 διοργάνωσης.

Μετά από 2 ώρες και 40 λεπτά αγώνα στο Stadium Court, η Κιρστέα κατάφερε να επιστρέψει από χαμένο σετ, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες

του tie-break. Κράτησε την ακεραιότητα του service της μετέπειτα, και με break στο φινάλε του δεύτερου μέρος, άλλα και ένα ακόμα με την έναρξη του decider, ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Τέλειωσε το ματς μετρώντας τέσσερις άσους και 2 διπλά λάθη, είχε 75% σε κερδισμένους πόντους πίσω από το πρώτο service (54/72), 51% από το δεύτερο (18/35), ενώ μετουσίωσε σε break τις μισές της ευκαιρίες (3/6). Παράλληλα, έσβησε και 7/8 BP της Γαλλίδαςς αντίπαλής της.

Σάκκαρη και Κιρστέα θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους για τέταρτη φορά στο WTA Tour. Η No26 του κόσμου έχει το πάνω χέρι στις μεταξύ τους αναμετρήσεις (2-1), όμως την τελευταία φορά που βρέθηκαν επικράτησε η 28χρονη Ελληνίδα τενίστρια, στο Σινσινάτι το περασμένο καλοκαίρι (2-6, 6-3, 7-5).

(+2h) SINGLES DRAW | DOUBLES | SCHEDULE

The post Άμπου Ντάμπι: Με Κιρστέα η Σάκκαρη στην πρεμιέρα appeared first on Tennis24.