«Χρυσός» Ovechkin για Κάπιτολς

06:25 9/3/2012 - Πηγή: OnSports

Στην παράταση «έδρασε» ο Alex Ovechkin και οι Ουάσινγκτον Κάπιτολς επικράτησαν των Τάμπα Μπέι Λάιτνινγκ με 3-2.

Ο 2-φορές MVP του NHL δεν βρίσκεται στην καλύτερη δυνατή κατάσταση φέτος, αλλά φρόντισε να προσφέρει τον επιπλέον βαθμό στους «πρωτευουσιάνους» σε αυτό το ματς με ασύλληπτο wrist shot στο 4:09 του έξτρα πεντάλεπτου. Μάλιστα είχε να σκοράρει τέσσερα παιχνίδια.

Ακόμα, ο Marcus Johansson ισοφάρισε σε 2-2, 2:58 πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης.

Έτσι «αμαυρώθηκε» το ντεμπούτου του Dustin Tokarski, τερματοφύλακα των Λάιτνινγκ, στο κορυφαίο πρωτάθλημα χόκεϊ επί πάγου.

Στο πρώτο 20λεπτο, ο Keith Aucoin είχε ανοίξει το σκορ υπέρ των «καπς». Ωστόσο, στο δεύτερο οι Ryan Malone και Teddy Purcell σκόραραν αμφότεροι σε power play και ανέτρεψαν το σκορ υπέρ των «μπολτς».

Στο τέλος, όμως, οι «κεραυνοί» περιορίστηκαν στον βαθμό της... παρηγοριάς, με τον οποίο ανήλθαν στους 69 και βρέθηκαν τρεις μακριά από την προνομιούχα οκτάδα της ανατολικής περιφέρειας της λίγκας. Άλλωστε σε αυτή την θέση «ανέβηκαν» οι Κάπιτολς συμπληρώνοντας 72 βαθμούς.