«Έγραψε» ο Briere για τους Φλάιερς

Ο Danny Briere ισοφάρισε και στην συνέχεια σκόραρε στην παράταση της νίκης των Φιλαδέλφεια Φλάιερς με 4-3 επί των Νιου Γιορκ Άιλαντερς.

Στην πρώτη περίοδο, πάντως, οι «νησιώτες» προηγήθηκαν με 3-1 χρησιμοποιώντας το πλεονέκτημα της έδρας και τα δύο πρώτα φετινά γκολ του Kyle Okposo. Ο δεξιός επιθετικός των γηπεδούχων ανέτρεψε μόνος του το 1-0 του Andrej Meszaros και ο Michael Grabner πέτυχε το 3-1 προς το τέλος του πρώτου εικοσαλέπτου.

Στο 5:24 του δεύτερου, όμως, ο Scott Hartnell μείωσε σε 3-2. Το 3-3 διαμορφώθηκε 5:42 πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας από τον Briere. Στο 2:34 της παράτασης ο ίδιος παίκτης πέτυχε το «χρυσό» γκολ και αναδείχθηκε «πρόσωπο» της αναμέτρησης.

Πλέον η ομάδα της Φιλαδέλφειας έχει 27 βαθμούς. Από την πλευρά τους, οι ουραγοί της ανατολικής περιφέρειας του NHL συμπλήρωσαν 14.