Με Giroux στην παράταση

Ο φορμαρισμένος Claude Giroux... μίλησε στην παράταση και διαμόρφωσε το εκτός έδρας 5-4 των Φιλαδέλφεια Φλάιερς σε βάρος των Μπάφαλο Σέιμπερς.

Πάντως, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να «κλειδώσουν» νωρίτερα τον αγώνα. Στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, οι Ville Leino, Zack Kassian και Thomas Vaniek έδωσαν προβάδισμα με 3-0 στους Σέιμπερς, αλλά ο Max Talbot πρόλαβε να μειώσει σε 3-1 ένα δευτερόλεπτο πριν την λήξη του εικοσαλέπτου.

Οι Matt Read, Scott Hartnell

και Jaromir Jagr ανέτρεψαν το σκορ στο δεύτερο εικοσάλεπτο, αφού ευνοήθηκαν ψυχολογικά από το οριακό τέρμα του Talbot. To 4-3 έμεινε αναλλοίωτο μέχρι τα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας, αφού o Drew Stafford ισοφάρισε 1:35 πριν το τέλος.

Στην παράταση, όμως, ο Giroux, ο οποίος είχε ήδη μοιράσει τρεις ασίστ στην δεύτερη περίοδο, πρόσφερε τον επιπλέον βαθμό στους Φλάιερς. Έτσι, ο σύλλογος της Φιλαδέλφειας συμπλήρωσε 35 βαθμούς, ενώ αυτός του Μπάφαλο τριάντα. Μάλιστα, οι Φλάιερς βρέθηκαν στην τέταρτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του NHL.