Πήραν διαφορά οι Πένγκουινς

Στην παράταση κατέβαλαν την αντίσταση των Μόντρεαλ Κανάντιενς με 4-3, οι Πίτσμπουργκ Πένγκουινς, οι οποίοι έχουν πλέον διαφορά τριών βαθμών στην κορυφή της Ανατολής.

Μόλις στο 21ο δευτερόλεπτο άνοιξε το σκορ ο Evgeni Malkin, αλλά οι «Habs» αντέδρασαν. Ο Travis Moen ισοφάρισε γρήγορα, ενώ ο Max Pacioretty έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 7:37 της αναμέτρησης.

Μάλιστα, στην δεύτερη περίοδο ο Eric Cole διαμόρφωσε το 3-1, αν και οι «πιγκουίνοι» είχαν επιβάλει πλήρως τον δικό τους ρυθμό στον αγώνα. Η δικαίωση της ομάδας του Πίτσμπουργκ άργησε, αλλά ήρθε.

Προς το τέλος της δεύτερης περιόδου ο Pascal Dupuis μείωσε σε 3-2, ενώ ο Jordan Stall ισοφάρισε 4:30 πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας. Στο 2:09 της παράτασης, ο Kris Letang αναδείχθηκε «χρυσός» σκόρερ και οι Πένγκουινς συμπλήρωσαν 32 βαθμούς. Από την πλευρά τους, οι Κανάντιενς βρέθηκαν στους 24.