Διπλό στην Ρώμη για την Γιουβέντους, έσωσε τον βαθμό στις καθυστερήσεις η Νάπολι, στην 11η αγωνιστική της Serie A

Η Γιουβέντους άλωσε το Ολίμπικο της Ρώμης, επικρατώντας με 1-0 της Λάτσιο, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Serie A. Το χρυσό γκολ για τους μπιανκονέρι, οι οποίοι βρίσκονται σην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο από την δεύτερη Ουντινέζε, πέτυχε στο 34' ο Πέπε. Στο άλλο ματς των 21:45GR, η Νάπολι γλίτωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις, 1-1 στο Μπέργκαμο με την Αταλάντα.

Στο Ολίμπικο της Ρώμης, η Γιουβέντους επικράτησε της Λάτσιο με 1-0 και συνέχισε να οδηγεί την κούρσα στην φετινή Serie A. Πολύ καλό θέαμα παρουσίασαν οι δύο ομάδες στο πρώτο 45άλεπτο, δημιουργώντας πολλές και καλές ευκαιρίες για γκολ.

Οι μπιανκονέρι ήταν ελαφρώς καλύτεροι και η υπεροχή τους ανταμείφθηκε στο 34', όταν μετά από μία υποδειγματική αντεπίθεση, ο Μάτρι έστρωσε στον Πέπε, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάει τον Μαρκέτι για το 1-0 της Γιούβε.

Στο δεύτερο μέρος, οι λατσιάλοι ανέβασαν την απόδοση τους, πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης και έφτασαν μία ανάσα από το 1-1 στο 60', όταν το σουτ του Ερνάνες σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μπουφόν.

Οι παίκτες του Κόντε έφτασαν κι αυτοί με την σειρά τους πολύ κοντά σε ένα δεύτερο γκολ, χωρίς ωστόσο να είναι εύστοχοι. Το 1-0 υπέρ της Γιουβέντους έμεινε μέχρι το τέλος, με τους μπιανκονέρι να ανεβαίνουν εκ νέου στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο άλλο ματς των 21:45GR, η Νάπολι γλίτωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις, 1-1 στο Μπέργκαμο με την Αταλάντα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 64', με γκολ του Ντένις, ωστόσο δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος, με τον Καβάνι να ισοφαρίζει σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και να δίνει τον βαθμό της ισοπαλίας στους παρτενοπέι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής: