Πρόκριση για Άρσεναλ Σαραντί

06:21 1/2/2012 - Πηγή: OnSports

Το υπέρ της 3-0 στο πρώτο ματς συνδυάστηκε με το 1-1 στην έδρα της Σπορτ Χουανκάγιο, οπότε η Άρσεναλ Σαραντί προκρίθηκε στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Ο έμπειρος επιθετικός της ομάδας του Περού, Σέρζιο Ιμπάρα, άνοιξε το σκορ στο 44ο λεπτό. Το 1-0 έδωσε λίγες ελπίδες στην Χουανκάγιο, αλλά αυτές εξανεμίστηκαν στο 85ο λεπτό με κεφαλιά του Λουτσιάνο Λεγκουιζαμόν. Άλλωστε οι δύο ομάδες μοιράστηκαν τις ευκαιρίες κατά την διάρκεια του αγώνα, οπότε η ισοπαλία και η πρόκριση των Αργεντινών ήταν δίκαιες.

Έτσι η Άρσεναλ οριστικοποίησε την παρουσία

της στον τέταρτο όμιλο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής. Στο συγκεκριμένο γκρουπ θα έχει «εμφύλιο»
με την Μπόκα Τζούνιορς και διπλούς αγώνες με την Ζαμόρα του Εκουαδόρ και την Φλουμινένσε της Βραζιλίας.

Σπορτ Χουανκάγιο: Κουέρδο, Νοβόα, Φιγκερόα, Φαρφάν, Χερνάντεζ (65' Οχέδα), Σαλαζάρ (46' Κρουζάδο, 77' Ρους), Λόπεζ, Ρεάνος, Ιμπάρα, Μπάιλον, Αντάο.
Άρσεναλ Σαραντί: Καμπεστρίνι, Γκονζάλεζ, Πέρεζ, Λόπεζ, Μπουρντίσο, Νέρβο, Εσμεράδο, Αγκουάιρ (70' Κάφα), Μαρκόνε, Ζελάγια (82' Λέσκουκ), Κόρντομα (63' Λεγκουιζαμόν).