Τρίτο σερί shutout για Elliott

Την 30ή τους εντός έδρας νίκη σε 38 αγώνες πέτυχαν οι Σέιντ Λούις Μπλους με το 3-0 επί των Νάσβιλ Πρέντατορς.

Ο Brian Elliott έκανε 24 αποκρούσεις και κατέγραψε το τρίτο συνεχόμενο shutout του. Με αυτό το «μηδενικό» συμπλήρωσε εννέα σε όλο το πρωτάθλημα και ηγείται της σχετικής κατάταξης. Συμπλήρωσε, μάλιστα, 186:33 χωρίς να δεχθεί γκολ και δημιούργησε ρεκόρ συλλόγου!

Πάντως χρειάστηκε το γκολ του Jamie Langenbrunner στο δεύτερο 20λεπτο, ώστε να «σπάσει» η «λευκή» ισοπαλία. Ο Pekka Rinne παραχώρησε τα 2-0 και 3-0 στους David Perron και T.J. Oshie, αντίστοιχα, στο τρίτο 20λεπτο.

Πλέον οι πρωτοπόροι της Central, της Δύσης και της λίγκας έχουν 105 βαθμούς, τέσσερις παραπάνω από τους δεύτερους της δυτικής περιφέρειας του NHL, Βανκούβερ Κανάκς, που έχουν έναν αγώνα λιγότερο. Από την άλλη, οι Πρέντατορς έμειναν στους 96 βαθμούς και στην πέμπτη θέση της Δύσης.