«Καθάρισαν» οι Πάνθερς

Μετά από σκορ 2-2, οι Φλόριντα Πάνθερς επικράτησαν των Μόντρεαλ Κανάντιενς και μεγάλωσαν το προβάδισμά τους στην Southeast.

Οι «πάνθηρες» αποτέλεσαν τη μοναδική ομάδα με βαθμολογικό ενδιαφέρον στην συγκεκριμένη αναμέτρηση. Άλλωστε προσπαθούν να εξασφαλίσουν την πρωτιά στην Southeast και την τρίτη θέση στην ανατολική περιφέρεια του NHL, ενώ οι «χαμπς» έχουν ήδη αποκλειστεί από τα play off.

Ο Wojtek Wolksi σημείωσε τη μοναδική εύστοχη εκτέλεση των πέναλτι, ενώ είχε

ανοίξει το σκορ στην πρώτη περίοδο. Πάντως απαιτήθηκε γκολ του Mikael Samuelsson στο τρίτο 20λεπτο, για να φτάσει ο αγώνας στην παράταση και μετέπειτα στα πέναλτι, αφού οι Erik Cole και Louis Leblanc είχαν ανατρέψει προγενέστερα το σκορ υπέρ των ουραγών της Ανατολής.

Πλέον, οι Πάνθερς έχουν 89 βαθμούς, πέντε παραπάνω από τους Ουάσινγκτον Κάπιτολς που είναι δεύτεροι στην Southeast. Από την άλλη, η τελευταία ομάδα της Northeast άθροισε 72 βαθμούς, ενώ ο Cole σημείωσε ρεκόρ καριέρας με το 31ο φετινό του γκολ.