ERΕDIVISIE- 34η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ναϊμένγκεν- Βααλβάικ: 1-2
(Κονμπόι 90+1'- Άντερσον 7', Ζόζεφζουν)

Τη νίκη με 2-1 πήρε η Βααλβάικ σε ένα αδιάφορο ματς με τη Ναϊμένγκεν.
Ο Άντερσον έκανε το 1-0 για την Βααλβάικ μόλις στο 7ο λεπτό, ενώ στο 60' ο Ζόζεφζουν έκανε το 2-0. Η Ναϊμένγκεν μείωσε στο 90+1' με τον Κονμπόι.

Φίτεσε- Φένλο: 0-1
(Λίνσεν 27')

Με νίκη έκλεισε τη σεζόν η Φένλο που επικράτησε με 1-0 της Φίτεσε και θα παλέψει στα μπαράζ για την παραμονή της.
Η Φένλο έκανε το 1-0 με τον Λίνσεν στο 27ο λεπτό και κράτησε ως το τέλος.

Βίλεμ- Αλκμαάρ:

2-0
(Μισιντιάν 47', Βαϊνάλντου, 66' αυτ.)

Με το κεφάλι ψηλά αποχώρησε από την Eredivisie η Βίλεμ που νίκησε με 2-0 την Αλκμαάρ.
Το σκορ άνοιξε στο 47ο λεπτό ο Μισιντιάν και το τελικό 2-0 έγινε με αυτογκόλ του Βαϊνάλντουμ στο 66'.

Ρόντα- Χέρενφεεν: 1-0
(Νέμεθ 31')

Η Ρόντα επικράτησε με 1-0 της Χέρενφεεν και θα παλέψει στα μπαράζ για την αποφυγή του υποβιβασμού.
Η Ρόντα άνοιξε το σκορ με τον Νέμεθ στο 31ο λεπτό και στη συνέχεια έμεινε πίσω και κράτησε τη νίκη.

Γκρόνινγκεν- Άγιαξ: 0-2
(Σίγκθορσον 8', Χέσεν 72')

Δεν χαρίστηκε ο πρωταθλητής Άγιαξ που κέρδισε με 2-0 τη Γκρόνινγκεν.
Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Σίγκθορσον, ενώ στο 72' Χέσεν έκανε το τελικό 2-0.

Ουτρέχτη- Χέρακλες: 3-0
(Φαν ντερ Γκαν 54', Μουλενγκά 72' πεν., Τοόρνστρα 74')

Εύκολη νίκη με 3-0 πέτυχε η Ουτρέχτη επί της Χέρακλες.
Το σκορ άνοιξε ο Φαν ντερ Γκαν στο 54ο λεπτό, ενώ στο 71' ο Ντάιβιντσον έκανε πέναλτι, αποβλήθηκε και ο Μουλενγκά από τα 11 μέτρα έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 έγραψε ο Τοόρνστρα στο 74ο λεπτό.

Ζβόλε- Ντεν Χάαγκ: 4-2
(Μπένσον 19', 55', Σάιμακ 67', Μοκτάρ 86'- Κολκ 65', Πέπεν 85')

Την ήττα με 4-2 γνώρισε η Ντεν Χάαγκ από τη Ζβόλε και έχασε το τρένο των πλέι οφ για το Europa.
Η Ζβόλε άνοιξε το σκορ με τον Μπένσον στο 19', ενώ στο 55' ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0. στο 60' η Ντεν Χάαγκ έχασε με κόκκινη τον Βισέντο αλλά μείωσε στο 65' με τον Κολκ. Το 3-1 έγραψε ο Σάιμακ στο 67', για να μειώσει η Ντεν Χάαγκ στο 85' με τον Πέπον. Το τελικό 4-2 έγραψε ένα λεπτό μετά ο Μοκτάρ.

Τβέντε- Αϊντχόφεν: 3-1
(Καϊστάνιος 3', Τσαντλί 27', Γιάνσεν 53'- Μέρτενς 40' πεν.)

Την ήττα με 3-1 από την Τβέντε γνώρισε η Αϊντχόφεν αλλά δεν έχασε τη 2η θέση.
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η Τβέντε που έκανε το 1-0 με τον Καϊστάνιος μόλις στο 3', ενώ στο 27' ο Τσαντλί έγραψε τα 2-0. Η Αϊντχόφεν μείωσε στο 40' με το πέναλτι του Μέρτενς, αλλά στο 53' ο Γιάνσεν έκανε το 301 και στο 70' αποβλήθηκε ο Φαν Μπόμελ.

Φέγενορντ- Μπρέντα: 1-0
(Πελέ 60')

Η Φέγενορντ επικράτησε με 1-0 της Μπρέντα, έπιασε την Αϊντχόφεν, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να πάρει τη 2η θέση.
Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Πελέ στο 60ο λεπτό.