16:46 31/3/2013 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE- 28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Άγιαξ- Ναϊμένγκεν: 4-1
(Φίσερ 21', 77', Φαν Έιντεν 25' αυτ., Μπάμπελ 81'- Φαν ντερ Φέλντεν 78')

Νίκη τίτλου για τον Αίαντα που επικράτησε με 4-1 της Ναϊμένγκεν και ξέφυγε με τρεις βαθμούς από τους διώκτες του.

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με τν Φίσερ, ενώ 4 λεπτά μετά ο Φαν Έιντεν με αυτογκόλ έγραψε το 2-0 για τον Αίαντα. Ο Φίσερ πέτυχε και 2ο γκολ στο 77', ενώ στο 78' η Ναϊμένγκεν μείωσε με τον Φαν ντερ Φέλντεν. Το τελικό 4-1 έγραψε ο

Μπάμπελ στο 81'.

Ρόντα- Αϊντχόφεν: 2-2
(Ντεμούζ 13', Μαλκί 87'- Τόιβονεν 19', 33')

Τα δύο γκολ του Όλα Τοϊβόνεν δεν έφταναν στην Αϊντχόφεν που έμεινε στο 2-2 στην έδρα της Ρόντα έχασε την ευκαιρία να περάσει στην κορυφή περιμένοντας στραβοπάτημα του Άγιαξ για να μείνει εκεί.
Το μεσημέρι άρχισε και τελείωσε στραβά για την Αϊντχόφεν. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 13' απέναντι στη Ρόντα, ωστόσο ο Όλα Τοϊβόνεν είχε τη λύση. Ο Σουηδός φορ φρόντισε με δύο γκολ, στο 19' και το 32', να ανατρέψει την κατάσταση. Πάνω όμως που όλα έδειχναν πως η PSV θα ανέβαινε στην κορυφή και θα περίμενε απώλεια του Άγιαξ για να μείνει εκεί, ήρθε η ισοφάριση από τον Σενχαρίμπ Μαλκί στο 87'.
Το αποτέλεσμα αυτό έφερε την PSV στους 57 βαθμούς, όσους και ο Άγιαξ που αργότερα υποδέχεται τη Ναϊμέγκεν και μπορεί να ξεφύγει με τρεις μετά από 28 αγωνιστικές, δηλαδή μόλις έξι πριν το φινάλε. Η Ρόντα με το βαθμό που απέσπασε έφτασε στους 26, αλλά παραμένει σε θέση που οδηγεί σε play out.

Χέρακλες-Αλκμαάρ: 1-2
(Τε Βίερικ 43'- Χένρικσεν 22', Τε Βίερικ 31' αυτ.)

Βαθειά βαθμολογική ανάσα πήρε η Αλκμαάρ που επικράτησε με 2-1 της Χέρακλες.
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Χένρικσεν στο 22', ενώ δύο λεπτά μετά από Τε Βίερικ με αυτογκόλ έκανε το 2-0. στο 31' όμως η Αλκμαάρ έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λαμ και ο Τε Βίερικ μείωσε με κανονικό γκολ αυτή τη φορά στο 43'.

Βααλβάικ- Ντεν Χάαγκ: 4-0
(Λίντερ 10', Βόμγκοορ 42' αυτ., Μπρέιμπερ 45+2', Ντροστ 88')

Τεράστια βαθμολογική ανάσα για την Βααλβάικ που νίκησε με 4-0 την Ντεν Χάαγκ.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Λίντερ στο 10ο λεπτό, ενώ στο 42' ο Βόμγκοορ με αυτογκόλ έκανε το 2-0. Στο 45+2' ο Μπρέιμπερ τριπλασίασε τα γκολ της Βααλβάικ, ενώ στο 88' ο Ντροστ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Φίτεσε- Ζβόλε : 2-1
(Μπόνι 9', Χάβενααρ 35'- Φάλπορτ 79')

Κορυφή έπιασε η Φίτεσε που επικράτησε με 2-1 της Ζβόλε και μπήκε από το πουθενά στη μάχη του τίτλου.
Η Φίτεσε άνοιξε το σκορ με τον συνήθη ύποπτο, Βίλφρεντ Μπονι στο 9ο λεπτό, ενώ ο Χάβενααρ έκανε το 2-0 στο 35'. Η Ζβόλε απλά μείωσε με τον Φάλπορτ στο 79'.