Έκαναν πλάκα οι Σπερς στην Νέα Υόρκη (VIDEO)

10:21 11/11/2013 - Πηγή: AEK365

Νιου Γιορκ Νικς-Σαν Αντόνιο Σπερς 89-120
Στο "Μάντισον Σκουέρ Γκάρντεν", οι Σαν Αντόνιο Σπερς, σαν σε προπόνηση, επικράτησαν πολύ εύκολα των Νιου Γιορκ Νικς με 120-89 φτάνοντας στην έκτη νίκη σε επτά παιχνίδια. Όλα κρίθηκαν στην πρώτη περίοδο με την ομάδα του Τέξας να ξεκινά με ένα 10-0 και να τελειώνει προηγούμενη με 35-17. Κορυφαίος για τους Σαν Αντόνιο Σπερς ήταν ο Ντάνι Γκριν με 24 πόντους ενώ από τους Νικς, τρεις ήττες σε τέσσερα ματς στην Νέα Υόρκη,

ο Καρμέλο Άντονι μαζί με τον Αντρέα Μπαρνιάνι πέτυχαν από 16 πόντους ο καθένας.

Νικς: Άντονι 16, Μπαρνιάνι 16, Γουόρλντ Πις 13, Χάρνταγουεϊ 11, Σάμπερτ 3, Φέλτον 7, Πριγκιόνι 3, Σμιθ 5, Ούντριχ 6, Στούντεμαϊρ 2, Όλντριτς 2, Μάρι 5.
Σπερς: Γκριν 24, Λέοναρντ 18, Πάρκερ 17, Μιλς 15, Ντάνκαν 11, Μπελινέλι 9, Τζινόμπιλι 9, Ντιαό 4, Σπλίτερ 4, Ντε Κολό 5, Τζόζεφ 4.

Λος Άντζελες Λέικερς-Μιενσότα Τίμπεργουλβς 90-113
Μετά από 22 παιχνίδια και ισάριθμες ήττες, οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς κέρδισαν τους Λος Άντζελες Λέικερς με 113-90 μέσα στο Staples Center. Σημειώνεται πως οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 47 πόντους στην πρώτη περίοδο και είχαν για κορυφαίους τον Κέβιν Μάρτιν με 27 πόντους και τον Ρίκι Ρούμπιο που πέτυχε τριπλ νταμπλ με 12 πόντους, 14 ασίστ και 10 ριμπάουντ. Σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Κέβιν Λοβ με 25 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για τους Λέικερς, ο Στιβ Νας αγωνίστηκε για 13 λεπτά γιατί στην συνέχεια αποχώρησε με πρόβλημα στην μέση ενώ ο Στιβ Μπλέικ με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους.
Αξίζει να σημειωθεί πως η τελευταία, πριν την χθεσινή, νίκη των Μινεσότα Τίμπεργουλβς επί των Λος Άντζελες Λέικερς σημειώθηκε στις 06/03/2007, 117-107 μετά από δυο παρατάσεις, και επίσης κατάφεραν να κερδίσουν μέσα στο Staples Center για πρώτη φορά μετά τις 2/12/2005.

Λέικερς: Μπλέικ 19, Μικς 16, Γκασόλ 11 (11 ριμπ.), Γιανγκ 8, Κέιμαν 8, Ουίλιαμς 8, Χιλ 7, Τζόνσον 5, Φάρμαρ 4, Νας 2, Χένρι 2.
Τίμπεργουλβς: Μάρτιν 27, Λοβ 25 (13 ριμπ.), Μπρούερ 17, Πέκοβιτς 14 (10 ριμπ.), Ρούμπιο 12 (14 ασίστ), Μπαρέα 9, Σβεντ 3, Κάνιγχαμ 2, Πράις 2.

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Ουάσινγκτον Ουίζαρντς 106-105 παρ. (96-96)
Με επί μέρους σκορ 14-4 στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα, η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ ανέτρεψε διαφορά δέκα πόντων, πήγε το ματς στην παράταση και εκεί πήρε την νίκη επί των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς με 106-105. Ο Κέβιν Ντουράντ με σουτ τριών πόντων οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση εκεί όπου 1:20 πριν το τέλος οι Ουίζαρντς προηγήθηκαν με τρεις πόντους αλλά η Θάντερ με Ιμπάκα και Ντουράντ πήραν το προβάδισμα και δεν το έχασαν μέχρι το τέλος παρά τις προσπάθειες των Ουέμπστερ και Γουόλ. Ο Ντουράντ με 33 πόντους και ο Ιμπάκα με 25 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι για την Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ ενώ από τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς ο Μπιλ είχε 34 πόντους.

Θάντερ: Ντουράντ 33, Ιμπάκα 25 (12ριμπ.), Ουέστμπρουκ 13, Τζάκσον 12
Ουίζαρντς: Μπιλ 34, Αράιζα 15,Ιλάριο 14, Γκόρτατ 11 (8 ριμπ.)

Φίνιξ Σανς-Νιου Ορλίνς Πέλικανς 101-94
Πέμπτη νίκη σε επτά παιχνίδια για τους Φίνιξ Σανς που επικράτησαν των Νιου Ορλίνς Πέλικανς με 101-94 χάρη στον Έρικ Μπλέντσο που πέτυχε 24 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ. Κορυφαίος για τους Πέλικανς ο Τζέισον Σμιθ με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Σανς: Μπλέντσο 24, Μόρις 23, Γκριν 15, Ντράγκιτς 12, Πλάμλι 8 (12ριμπ)
Πέλικανς: Τζέισον Σμιθ 22, Χόλιντεϊ 16, Μόροου 16, Γκόρντον 14, Ντέιβις 14