21:39 27/4/2013 - Πηγή: AEK365

EREDIVISIE- 32η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μπρέντα- Άγιαξ: 0-2
(Σίγκθορσον 47', Γκίλισεν 52' αυτ.)

Αγκαλιά με τον τίτλο βρίσκεται ο Άγιαξ που κέρδισε με 2-0 την Μπρέντα και δύο αγωνιστικές πριν το τέλος, βρίσκεται τέσσερις βαθμούς μπροστά από την Αϊντχόφεν.
Ο Σίγκθορσον άνοιξε το σκορ στο 47' και ο Γκίλισεν με αυτογκό λστο 52ο λεπτό έκανε το τελικό 2-0.

Ντεν Χάαγκ- Φένλο: 1-1
(Φαν Ντούινεν 83'- Νουοφόρ 14')

Στο 1-1 κόλλησαν Φένλο και Ντεν Χάαγκ και βγήκαν και οι δύο χαμένες.
Η Φένλο άνοιξε το σκορ με τον Νουοφόρ στο 14ο λεπτό

αλλά στο 83' η Ντεν Χάαγκ ισοφάρισε με τον Φαν Ντούινεν

Ρόντα- Βααλβάικ: 3-1
(Ζοέτ 50' αυτ., Μαλκί 64', Ντζουμ 77'- Μπουκαρί 89')

Ζωντανή στη μάχη της παραμονής έμεινε η Ρόντα που κέρδισε με 3-0 τη Βααλβάικ.
Η Ρόντα έκανε το 1-0 με αυτογκόλ του Ζοέτ στο 50ο λεπτό, ενώ στο 64' ο Μαλκί έγραψε το 2-0. Το 3-0 έγραψε ο Ντζουμ στο 77ο λεπτο με τον Μπουκαρί να μειώνει στο 89'

Αϊντχόφεν- Γκρόνινγκεν: 5-2
(Μάταβζ 4', Μέρτενς 6' πεν., Λενς 13', 45', Φαν Μπόμελ 41'- Ντε Λέουβ 56', 75')

Ευκολη νίκη με 5-2 πέτυχε η Αϊντχόφεν επί της Γκρόνινγκεν και παραμένει ζωντανή στο παιχνίδι του τίτλου.
Η Αϊντχόφεν άνοιξε το σκορ στο 4ο μόλις λεπτό με τον Μάταβζ και δύο λεπτά αργότερα ο Μέρτενς με πέναλτι έκανε το 2-0. στο 13' ο Λενς έγραψε το 3-0, ενώ το 4-0 έκανε στο 41' ο Φαν Μπόμελ. Ο Λες με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 45' διαμόρφωσε το 5-0, αλλά ο Ντε Λέουβ με δύο γκολ στο 56' και στο 75' έκανε το τελικό 5-2.