«Έκλεισε» με νίκη....

21:05 21/4/2013 - Πηγή: AEK365

Σ' ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς, όμως με αρκετά καλό θέαμα και ευκαιρίες, ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τον Πανιώνιο και ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με 77 βαθμούς.

Το ματς

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν καλά και είχαν δύο καλές στιγμές με σουτ του Μήτρογλου (3') και του Βλαχοδήμου (8'). Τελικά το γκολ μπήκε με την τρίτη, όταν ο Μήτρογλου με ωραίο κοντρόλ απέφυγε δύο αντιπάλους και με άψογο σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Ανέστη, γράφοντας

το 1-0. Ο Πανιώνιος δεν είχε τίποτα να χάσει και έτσι δεν το έβαλε κάτω... Οι "κυανέρυθροι" δεν άργησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και μπορεί το μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ του Αραβίδη να πέρασε άουτ, όμως ο Σάμαρης στο 20' έφερε το ματς στα ίσα. Ο Έλληνας μέσος με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον Μέγιερι και σκόραρε στην τελευταία του εμφάνιση με τη φανέλα του Πανιωνίου. Το 1-1 ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι δημιουργούσαν πολλές φάσεις, κυρίως με σουτ. Μήτρογλου (47') και Τζιμπούρ (52') έστειλαν την μπάλα στην αγκαλιά του Ανέστη, ο Πανιώνιος απάντησε με σουτ στην αντεπίθεση του Κολοβού (63'), ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Φετφατζίδης ήταν έτοιμος να σκοράρει αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Το 2-1 έγινε στο 72' και τη λύση έδωσε με κεφαλιά ο Αβραάμ Παπαδόπουλος, μετά από φάουλ του Ιμπαγάσα. Από εκει και πέρα τα λεπτά περνούσαν και το σκορ δεν άλλαξε.

Oλυμπιακός: Μέγιερι, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Σιόβας, Χολέμπας, Μοδέστο (69΄Γκρέκο), Μανιάτης, Μασάντο, Τζεμπούρ (76΄Παπάζογλου), Βλαχοδήμος (46΄Ιμπαγάσα), Φετφατζίδης, Μήτρογλου

Πανιώνιος: Ανέστης, Κούρος, Αυλωνίτης, Κολοβός, Κουλουχέρης, Αραβίδης, Μπούζας (51΄Μενδρινός), Σάμαρης (78΄Τόσκας), Ντούνης (72΄Οκόγιε), Κούρντι, Παναγιωτούδης