Αυλαία με νίκη ο Πλατανιάς

Η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος της Superleague έληξε με τον καλύτερο τρόπο για τον Πλατανιά Χανίων, ο οποίος νίκησε με 2-0 τον αδιάφορο Λεβαδειακό.Ο Πλατανιάς υποδέχτηκε τον Λεβαδειακό στο γήπεδο των Περιβολίων. Η ομάδα των Χανίων χρειαζόταν ένα βαθμό για να σιγουρέψει την παραμονή της στην κατηγορία. Σε ένα μέτριο παιχνίδι με λίγες φάσεις ο Πλατανιάς νίκησε με τον Λεβαδειακό με 2-0. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αμυντικά το παιχνίδι τους με τον Πλατανιά να είναι λίγο καλύτερος.Η πρώτη καλή
φάση ήρθε για τον γηπεδούχο Πλατανιά στο 16ο λεπτό με ένα σουτ του Γιάννου το οποίο μετά από κόντρα κατέληξε κόρνερ. Στο 25ο λεπτό ο Αγκιλέρα έκανε ένα δυνατό συρτό σουτ που πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κυριακίδη. Το γκολ ήρθε στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης από τον Μπέλιτς σε μία αντεπίθεση του Πλατανιά. Ο σέρβος έκλεψε την μπάλα από τον Νικολακάκη, απέφυγε τον Χοσέμι και με πλασέ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κυριακίδη.Ο Λεβαδειακός αντέδρασε με δύο συνεχόμενες φάσεις. Πρώτα στο 42' με τον Πόι να εκτελεί φάουλ, αλλά τον Κηπουρό να απομακρύνει εντυπωσιακά και στο 43' με  σουτ του Μάρτινς που έδιωξε ξανά ο τερματοφύλακας του Πλατανιά.Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καλύτερα για τους φιλοξενούμενους που μπήκαν στο γήπεδο εμφανώς βελτιωμένοι. Στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης ήρθε η φάση για τον Λεβαδειακό με το σουτ του Πόι από το ύψος της μικρής περιοχής να βγαίνει άουτ. Από κόρνερ του Πόι στο 70' ο Χοσέμι έκανε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλντι, αλλά είδε την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κηπουρού. Ομως ο Πλατανιάς είχε τον πρώτο λόγο και πάλι και στο 77' πέτυχε το δεύτερο γκολ με τον Κανακούδη. Σε μία ακόμη κόντρα για τους Κρητικούς ο Μιρτσέτα συνεργάστηκε άψογα με τον Κανακούδη και ο αμυντικός των Χανίων με πλασέ έκανε το 2-0.