Ήττα με κάτω τα χέρια στη Σύρο

18:53 16/11/2013 - Πηγή: AEK365

Δεν τα κατάφερε η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ και θα επιστρέψει από την Σύρο με άδεια τα χέρια. Η Ένωση ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Φοίνικα, για την 6η αγωνιστική του Πρωταθλήματος κι έτσι δεν κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, από την στιγμή που παρουσίασε νωθρή εικόνα.

Το ματς

Δεν ξεκίνησε καλά ο αγώνας στη Σύρο για την ΑΕΚ, καθώς ο Φοίνικας βρέθηκε μπροστά στο σκορ και μπλόκαρε την υποδοχή

και το μπλοκ της, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να φέρει το ματς στα μέτρα της. Προς το τέλος του σετ αν και προσπάθησε να αντιδράσει ήταν αργά και έτσι βρέθηκε πίσω με 1-0.
Ίδια η εικόνα που παρουσίασαν οι «κιτρινόμαυροι» και στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται πλήρως τα κενά σημεία τους και να χτίζουν μια σημαντική διαφορά, που τους έδωσε το προβάδισμα με 2-0 σετ.
Αν και στο τρίτο σετ η ΑΕΚ προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση και να κάνει μια νέα ανατροπή σε εκτός έδρας ματς, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, αφού η ομάδα του Φοίνικα μπήκε με καλή ψυχολογία. Η Ένωση δεν κατάφερε να βελτιωθεί σε άμυνα κι επίθεση κι έτσι γνώρισε την Τρίτη σερί ήττα της στο Πρωτάθλημα, που της δημιουργεί προβληματισμό.

Τα σετ: 25-22,25-21,25-19.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ανδρεόπουλος): Τερζής 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Τσάς 12 (11/26 επ., 1 μπλοκ), Γιάνουσεκ 9 (8/15 επ., 54%/25% υπ., 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 17 (8/16 επ., 54%/40% υπ., 4 άσοι, 5 μπλόκ), Τακουρίδης 6 (4/6 επ., 2 μπλόκ), Πελεκούδας 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ) (33% υπ., άριστες 8% υπ.)

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Μαντέκας 8 (7/14 επ., 63%/47% υπ., 1 άσος), Τόρες 8 (4/8 επ., 2 μπλοκ, 2 άσοι), Γκένς 4 (3/4 επ., 1 άσος), Παγιάν 13 (12/29 επ. 1 άσος), Παπακυριάκου 3 (2/6 επ., 1 ασος), Πέτρογλου 3 (2/12 επ., 30%/20% υπ., 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. 62% υπ., άριστεςς 42% υπ., Κρέτσης, Ρουμελιωτάκης 4 (4/7 επ., 57%/29% υπ.), Καλαϊτσίδης).