Γκέλαρε στη Θεσσαλονίκη η ΑΕΚ

23:25 14/12/2013 - Πηγή: AEK365

Δεν θα επιστρέψει με το «διπλό» η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ από τη Θεσσαλονίκη, αφού γνώρισε την ήττα από τον Άρη με 3-2 σετ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Volleyleague. Η Ένωση, που ήθελε το θετικό αποτέλεσμα για να αφήσει πίσω της τη «σφαγή» απέναντι στον Ολυμπιακό,

έκανε το ματς μόνη της ντέρμπι στη Μίκρα κι έτσι επιστρέφει στην Αθήνα με τους δύο βαθμούς της ήττας.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε με πολύ όρεξη και πάθος στο πρώτο σετ. Έδειξε αρκετά καλά στοιχεία σε μπλοκ κι επίθεση και κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 6-14. Στη συνέχεια, ο Άρης προσπάθησε να μειώσει, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να πλησιάζει στους 5 πόντους (15-20). Η Ένωση δεν ήταν διατεθειμένη να δώσει ελπίδες στους γηπεδούχους κι έτσι έφτασε στο 1-0 σετ με 19-25.
Στο δεύτερο σετ η Ένωση συνέχισε να διατηρεί τον καλό της ρυθμό και παρά την πίεση του Άρη, κατάφερε να κρατάει μια διαφορά ασφαλείας (12-16). Αυτό όμως, δεν κράτησε πολύ, καθώς μια αγωνιστική καθίζηση έδωσε δικαίωμα στους αντιπάλους να πάρουν μειώσουν και να φτάσουν να κάνουν το ματς θρίλερ, από τα λάθη των «κιτρινόμαυρων». Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν σε 1-1 σετ.
Παρά το σοκ από τον τρόπο που χάθηκε το 2ο σετ οι παίκτες της ΑΕΚ μπήκαν δυνατά στο τρίτο και πήραν από την αρχή κεφάλι στο σκορ. Διατήρησαν μια διαφορά 2 πόντων κι έφτασαν και με ψυχραιμία στις κρίσιμες φάσεις κατάφερε να φτάσει στο 2-1 και να βάλει βάσεις για μια σημαντική νίκη.
Αυτό όμως δεν έγινε, από την στιγμή που οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν σαν υπνωτισμένοι στον αγωνιστικό χώρο και οι Θεσσαλονικείς το εκμεταλλεύτηκαν παίρνοντας μεγάλη διαφορά. Η ΑΕΚ έκανε ένα μικρό σερί παίζοντας με τις ρεζέρβες της μειώνοντας σε 23-19 αλλά ο Άρης κράτησε και πήρε το σετ με 25-19 κι έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.
Στο τάι-μπρέικ η ΑΕΚ παρατάχθηκε με τους βασικούς και προηγήθηκε 0-2, 1-3 και 2-4. Ο Άρης απαντούσε κάθε φορά και κατάφερε να ισοφαρίσει 7-7 και να προηγηθεί 8-7 από λάθος του Παγιάν. Ο Πέτρογλου ισοφάρισε 8-8 αλλά ο Άρης πήγε στο 9-8. Ο Παγιάν έκανε το 9-9. Με άσο ο Άρης έφτασε στο 11-9 και ο Κλαρούδας πήρε τάιμ-άουτ. Επιστρέφοντας ο Παγιάν μείωσε σε 11-10 και ο Κρέτσης με άσο έκανε το 11-11. Με μπλοκ-άουτ έγινε το 12-11 και με μπλοκ το 13-11. Στο 14-12 ο Κλαρούδας πήρε νέο τάιμ-άουτ χωρίς όμως να μπορέσει να αλλάξει κάτι. Ο Άρης έφτασε στη νίκη με 15-12.

Τα σετ: 19-25, 28-26, 20-25, 25-19, 15-12.

ΑΡΗΣ(Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 25π (21/36 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ντινάς 4 (2/7 επ, 2 μπλοκ), Παπαδημητρίου 13 (13/29 επ), Χαριτωνίδης 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ), Γάτσης 13 (5/8 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Αρμενάκης 24 (21/43 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 74% υπ - 42% άριστες), Τσομπάνογλου (λ, 100% υπ - 100% άριστες), Ίλιτς

ΑΕΚ(Γιώργος Κλαρούδας): Μαντέκας 7π (7/23 επ), Τόρρες 20 (14/22 επ, 6 μπλοκ), Κρέτσης 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Παγιάν 32 (30/42 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπακυριακού 6 (5/7 επ, 1 άσσος), Πέτρογλου 16 (14/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 47% υπ - 27% άριστες), Τοκάνης, Γκένς, Αλεξίου 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Χατζόπουλος 1 (1 μπλοκ).