Ήττα σοκ στην εκπνοή

18:56 3/2/2013 - Πηγή: AEK365

Η ΑΕΚ γνώρισε απρόσμενη ήττα από τον Κρόνο στο κλειστό γήπεδο του Αγίου Δημητρίου, στο πλαίσιο της αναμέτρησης για την 15η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Β Εθνικής. Συγκεκριμένα, η Ένωση ηττήθηκε με ένα σουτ στην εκπνοή που κατέληξε στο καλάθι και έγραψε το 80-77 για τους γηπεδούχους, υποχωρώντας από την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το ματς

Άσχημο ξεκίνημα πραγματοποίησε η ΑΕΚ, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στον Κρόνο να κάνει παιχνίδι και

να δημιουργήσει διαφορά 7 πόντων (11-4). Η Ένωση έμεινε σε χαμηλά επίπεδα μέχρι και το τέλος του πρώτου 10λέπτου, ωστόσο δεν άφησε τους αντιπάλους να ξεφύγουν (22-17). Όμως, στην πορεία οι «κιτρινόμαυροι» ηρέμησαν και βρήκαν τα πατήματά τους, με αποτέλεσμα να φέρουν το ματς στα μέτρα τους και να χτίσουν μια διαφορά ασφαλείας (36-41). Αυτή η διαφορά, όμως δεν παρέμεινε και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού η χαλάρωση και η νωθρότητα επήλθε και πάλι κι έτσι η διαφορά ροκανίστηκε από την ομάδα του Αγίου Δημητρίου. Ίδια η εικόνα που παρουσιάστηκε από την Ένωση και στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ το πάλευε ο Κρόνος δεν τα παρατούσε και οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι χέρι μέχρι και λίγα λεπτά πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Κι εκεί που όλα έδειχναν παράταση ο Κρόνος στην εκπνοή πραγματοποίησε ένα μακρινό σουτ που κατέληξε στο καλάθι και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Αγίου Δημητρίου.

Τα δεκάλεπτα: 2-17, 36-41, 57-60, 77-80

Κρόνος Αγ. Δημητρίου - ΑΕΚ 80-77
Διαιτητές: Αποστολίδης - Αναγνώστου.
Τα δεκάλεπτα: 23-17, 36-41, 57-60, 80-77.
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Παρασκευόπουλος): Αγγελόπουλος 17, Στραγανιώτης 25, Μιχαλόπουλος 6, Μπάλλας, Δολιανίτης 3 (1), Αντωνόπουλος 6 (2), Βασιλακάκης 5 (1), Μανίκας 5 (1), Καραπλής 13 (3), Κάλλης.
ΑΕΚ (Ζιάγκος): Δέσπος 11, Γκιζόγιαννης 14, Φαλέκας 4, Πολυτάρχου 24 (1), Κοψαύτης 12 (3), Βεσκούκης 3, Τσαπρούνης 2, Κουκουράβας, Τζόλος 5 (1), Βαβάτσικος, Σιαμανδούρας 2, Καπετζόγλου.